Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2004

Stahuje Fed roletu včas?

HN.IHNED.CZ  2. 7. 2004

Americký Federální rezervní systém (Fed) a jeho šéf Alan Greenspan splnili očekávání investorů a zvýšili úrokové sazby o čtvrt procenta.
Zvýšení sazeb nejdůležitější světové měny se děje po dlouhé době, a proto se jedná o velkou zprávu. Fed zvedl sazby naposledy v květnu roku 2000. Potom je celkem třináctkrát snížil. Cena peněz se dostala na nejnižší úroveň za 46 let. Nyní se trend začíná obracet. Fed ohlásil "gradualismus", přeložit si to můžeme tak, že nastává rozvleklé období postupného zvyšování sazeb.
Éra Greenspana je pozoruhodná nejen neobyčejně dlouhou dobou, po níž je ve funkci. Americké centrální bance šéfuje sedmnáct let, tedy v období spojeném s nezvykle dlouhou prosperitou. Greenspan začal ve Fedu šéfovat během burzovního krachu v roce 1987, následoval v zásadě nepřetržitý boom 90. let (recese na konci volebního prezidenta Bushe staršího byla krátká a mělká). Zdárně ukormidloval americkou měnovou politiku přes burzovní krach nové ekonomiky na konci století, přes teroristické útoky z 11.září 2001 i účetní skandály velkých korporací.
Existuje ale jedna "centrálně-bankovní moudrost". Snižovat úrokové míry umí skoro každý, dobrý centrální bankéř se však pozná podle toho, že dokáže sazby ve správnou chvíli zvýšit: včas zavřít bar či stáhnout roletu, a to ve chvíli, kdy se mnohým zdá, že je večírek teprve uprostřed. Až nyní čeká Greenspana jeden z největších testů. Řada ekonomů se totiž domnívá, že Fed propásl správnou možnost pro zvýšení sazeb a zvedl je příliš málo a příliš pozdě.
Mnozí ekonomové napadají právě "gradualismus". Ten má sice dát podnikům a investorům čas k přizpůsobení, jenže může vést k tomu, že v očekávání postupného zvyšování sazeb inflaci sami vyvolávají urychlováním investičních rozhodnutí. Ekonomové Greenspana podezírají, že chce prezidentu Bushovi ulehčit volební rok. Inflace totiž roste rychle. A nejde jen o ceny energií, které se možná podaří zvrátit či zklidnit.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.