Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2004

Stále reformovaná reforma

HN.IHNED.CZ  3. 2. 2004

Stále reformovaná reforma

Už první fáze Sobotkovy rozpočtové reformy utrpěla především tím, že se mladému ministrovi pořád měnily pod rukama její obsah i náplň. Podobně je to s druhou "fází". Po jednání v Kolodějích je zase "vše jinak".
Před týdnem se mluvilo o třetí sazbě daně z přidané hodnoty, ta nakonec nebude. Pak noviny psaly o mírném zvýšení pětiprocentní sazby DPH. Proběhly zaručené zprávy o snížení povinných firemních odvodů z mezd. Zrušeno, budou pouze zrychleny odpisy. Naopak se snižuje základní sazba DPH na 19 procent, ale do ní se převádí více položek.
V tom, co ještě platí, se přestávají vyznat nejen novináři, ale i daňoví poradci, kteří se tím mají řídit. Jedny noviny mluví v souvislosti s nedělí o zdražování, druhé o snižování daní a třetí o daňové revoluci. Za to si ale může vláda sama.
Normální kabinet v normální zemi vyznačí po volbách jízdní řád, principy reforem a hospodářské politiky. Tato vláda vymýšlí překvapení každý měsíc, přemýšlí nahlas a za pochodu. Až nový kolodějský balík přijde do parlamentu, začne celá bitva nanovo a všechno se bude možná zase měnit. A za rok a půl tu může být jiná vláda, která se asi pokusí celý dosavadní systém od základu měnit.
Samotné výsledky jednání z Kolodějů představují mix dobrých a špatných zpráv. Dobrou zprávou je, že byl učiněn první krůček ke sblížení obou sazeb daně z přidané hodnoty, tedy ke zjednodušení systému. Daňové kredity pro rodiny s dětmi a společné zdanění manželů znamenají, že se těžiště výběru daní mírně přesune ve prospěch daní nepřímých, které škodí ekonomickému vývoji o něco méně než přímé. Dobrou zprávou rovněž je, že daňový kredit chce vláda vyplácet pouze rodinám, kde rodiče pracují.
Špatnou zprávou je, že kabinet chce ulevit podnikům málo (nezmírnil odvody z mezd) i to, že nesebral odvahu ke zvýšení pětiprocentní sazby. Ovšem největší kolodějskou ostudou je plánované jednorázové rozdávání tisícikorun důchodcům a rodinám s dětmi. Je to tak hloupé, že vláda kvůli tomu bude ještě dlouho na pranýři a v celkovém součtu se jí tahle populistická rozmařilost politicky vůbec nevyplatí.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.