Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2004

Stát je také narkoman

HN.IHNED.CZ  12. 10. 2004

Kouření pravděpodobně podlamuje kuřákům zdraví, přesto se spousta lidí cigarety nezbaví. Dělá jim totiž dobře. Alespoň na chvíli. Ale nejen kuřák je ve schizofrenní situaci. Stejně závislé jsou i státy, včetně toho českého. Léčba nemocných rakovinou plic stojí miliardy, ale na miliardy ze spotřební daně na cigarety je stát navyklý.
Chce tedy stát, aby lidé přestali kouřit, anebo o to nestojí, protože má vlastně na ty miliardy návyk? Pro odpověď bychom si museli definovat, co je to ten stát, a dospěli bychom k tomu, že je to více různých zájmů najednou. Jistě, politici dnes skoro nikde nedohlédnou za pár let politického cyklu. A také je jisté, že kdyby daňové příjmy z cigaret vypadly ze dne na den, jsou státy v pěkné lapálii. Proto státy zvyšují spotřební daň sice výrazně, ale postupně, aby nepřestalo kouřit příliš mnoho lidí najednou. Studie Světové banky dokládá, že ve vyspělých zemích zvýšení ceny cigaret o deset procent sníží spotřebu o čtyři procenta. Pokud je toto desetiprocentní zvýšení ceny způsobeno pouze daní, pak na zdražování státy docela pohodlně vydělávají.
Dlouhodobě to zatím vypadá na to, že tabák se časem ocitne tam, kde jsou dnes tvrdé drogy. Bude vytlačován, kriminalizován a jeho uživatelé stigmatizováni. Se všemi blahými a neblahými důsledky. Nemusí to tak ale dopadnout. Zakázané ovoce nejlépe chutná a Amerika, která tažení proti kouření zahájila, dnes zápasí s tím, že kouření začíná být zase módní mezi teenagery.
Jde stejně tak o vědecké poznání a zdraví jako o módu. Ještě za první světové války se v USA prodával kokain za pár centů normálně v trafikách, říkalo se mu hvězdný prach. A kde je kokain dnes? Po tabáku bude možná za pár desítek let následovat jízda autem, tučné a sladké potraviny, čaj, káva, pak třeba znovu alkohol, příliš sexu, cokoli. Pádných argumentů pro zdanění a zákazy bude vždy dost. Rozhodovat bude ale vždy módní vlna.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.