Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2004

Stoprocentní kritik Klaus

hn.ihned.cz  24. 11. 2004  

Václav Klaus tady není od toho, aby jako prezident či profesor každého peskoval a vysvětloval mu, jaký má mít správný názor.

Prezident České republiky není jen tak obyčejným kritikem evropské ústavy. Tím je kdekdo. On je dokonce "stoprocentně proti". Toto česká hlava státu pronesla minulý týden na diskusním fóru v Berlíně. Dále jsme se například dozvěděli, že Václav Klaus není zastáncem "uměle urychlované integrace kontinentu a nepokládá jí za nic pozitivního a nutného."
No, koneckonců tohle je ještě názor, který sice nesdílí zbytek politické reprezentace státu, ale pořád je to stanovisko víceméně normální či racionální. Horší je to v okamžiku, kdy prezident řekne: "Protože chci uvolněnější integraci Evropy, jsem stoprocentně pro Turecko, Kazachstán, Maroko, Ukrajinu a všechny ostatní potenciální členy EU." To už je možné chápat pouze jako provokaci, schválnost nebo výrok člověka, který prostě chyběl při hodinách zeměpisu. Kazachstán, Maroko? Vždyť každé malé dítě ví, že takový Kazachstán má do Evropy pomalu stejně blízko jako Čína.
Možná to někomu připadá vtipné (Kazachstán v EU - jak rozverně a mile legrační to myšlenka). Potíž je v tom, že devadesát devět procent diplomatů, novinářů, politiků, kteří se podobných diskusí zúčastňují, nezná českou ústavu a nemá ani čas na její podrobné studium. Není jim jasné, že hlavním nositelem zahraničněpolitického názoru je u nás vláda a ministr zahraničí. Neví ani, jak se u nás volí prezident, že jeho hlas není názorem voličů. Na tohle má čas pár specialistů na Českou republiku, kteří se znalostí našeho státu živí.
Z hlediska kredibility tohoto státu je třeba chápat jako podstatné to, že musí navenek v zahraniční politice působit jednotně. Jedině s důvěryhodným a vypočitatelným partnerem lze dělat "byznys" a jedině takový stát může nakonec nějaký svůj národní zájem prosadit. Dovede si někdo představit, že francouzský prezident bude proti okupaci Iráku a premiér pro? Že anglická královna se omluví Německu za bombardování Drážďan a Tony Blair řekne, že to byla skvělá věc? Nebo že polský premiér praví, že podepíše Kjótský protokol, a prezident téže země ho roztrhá?
Chceme, aby bylo chápáno jako české stanovisko, že členem EU má být Kazachstán, země ležící v srdci Asie a tvrdým způsobem pošlapávající lidská práva? Jsme snad jako republika stoprocentně proti evropské ústavě především pak s ohledem na to, že země, které ji neschválí, budou muset nést důsledky, to znamená pravděpodobně z unie vystoupit?
Vláda by se měla vzchopit a vykázat prezidenta do patřičných mezí. Buď česká hlava státu takto mluvit přestane, nebo mu vláda prostě "stoprocentně" seškrtá rozpočet na zahraniční cesty. Prezidentovy výlety do zahraničí jsou totiž schvalovány ve Strakově akademii. Vláda by měla i ústy premiéra a ministra zahraničí okamžitě vyslovit tvrdší a jasněji formulovaný "stoprocentní" protinázor, než Stanislav Gross učinil v pondělí.
Václav Klaus tady není od toho, aby jako prezident či profesor každého peskoval a vysvětloval mu, jaký má mít správný názor. Stejně tak může být peskován on sám. Za to, co řekl v Berlíně, měl dostat od vlády okamžitě co proto. Gross si musí uvědomit, že Klaus je politik, který vždy rychle a beze zbytku zaplní prostor, který má k dispozici. Když mu projde Berlín, bude příště ještě agresívnější. A do Evropy bude zvát Bangladéš.
Pokud se prezident příště neudrží, měl by posluchačům laskavě nejprve sdělit, že není "prezidentem všech lidí", ale že mluví jen za sebe, případně za funkcionáře ODS a KSČM, co ho zvolili. Takové KSČM by se jistě líbilo spojit se místo Bruselu s Kazachstánem.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.