Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2004

Stručný audit v podniku zn. Miloš Zeman

HN.IHNED.CZ  27. 4. 2004

Je pravděpodobné, že média ve svém zpravodajství poněkud nadhodnocují reálnou možnost návratu Miloše Zemana do aktivní politiky. Novináři měli vždy k Miloši Zemanovi schizofrenní vztah. Bývalý premiér je sice urážel, jak mohl (průměrné IQ českého novináře s oblibou přirovnával k inteligenci automatické pračky), ale žurnalisté přesto po něm nepřestali masochisticky prahnout, a to nejen proto, že byl premiér. Každé jeho veřejné vystoupení totiž slibovalo výživný bonmot, který ulehčil vymýšlení chytlavého titulku. A Zemanovo černobílé vidění světa a urážení nepřátel nabízelo snadnou konstrukci pro výstavbu chytlavé "story".
Přestože otěže moci v ČSSD zřejmě dosti pevně svírá Stanislav Gross, bylo by chybou nebezpečí Zemanových obnovených ambicí ignorovat úplně. Koneckonců, není to tak dlouho, co většina pozorovatelů stejně lehce odepisovala prezidentského kandidáta Klause. Zeman je odpočatý a v politických kuloárech se ví, že prezident Klaus se při své nedávné návštěvě s bývalým předsedou ČSSD na plánu svržení Špidly dohodl.
Zlo se nemá podceňovat a bagatelizovat. Přitom zprávy o možném Zemanově návratu jako by popisovaly návrat nějaké zábavné figury s jasnými, byť kontroverzními názory. Na místě je tedy malá a stručná inventura politického podniku jménem Zeman. Nejde totiž pouze o vnitřní záležitost sociální demokracie.
V ekonomické oblasti slouží Zemanovi ke cti dvě věci. Privatizoval banky a umožnil zásah v IPB, který zasadil velkou ránu finančním mafiím. Tím ale výčet jeho "kladů" končí.
Největší chybou jeho hospodářské politiky bylo jednoznačně to, že v rozpočtu rozpustil mimořádné privatizační příjmy. Právě zde hledejme hlavní příčiny současných deficitů. Všechny důležité sociální a ekonomické reformy se za Zemana odkládaly. Ohlásil akci Čisté ruce, ale právě za jeho vlády se nejvíce rozmohla korupce, pokračovalo propojení finančních skupin s politikou a začalo prorůstání mafií do státní správy. Zeman s Klausem pracovali na likvidaci stěžejního kontrolního a sebeobranného mechanismu demokracie: kontroly vlády opozicí. Akce jako ruský dluh nebo dálnice D47 obestírá odér zločinu v řádech desítek miliard.
Vůbec nejhorší byl bývalý předseda vlády v oblasti politické kultury: vulgární, rádoby zemitý projev, nevybíravé urážky okolních zemí a národů a v případě týdeníku Respekt pak přímý útok na svobodu tisku.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.