Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2004

Telecom a lobbisté

HN.IHNED.CZ  24. 9. 2004

Předseda vlády Stanislav Gross prohlásil minulý týden v rozhovoru pro české vysílání BBC, že jemu se "nejvíc zamlouvá varianta prodeje Telecomu přes kapitálový trh, protože tak odpadnou tlaky nejrůznějších lobbistických skupin. Jediné, na co budu chtít znát odpověď, je, jestli skutečně platí ta výhrada, že přes kapitálové trhy bychom přišli o poměrně velké množství peněz, protože by tam nebyl ten bonus za majoritu." Tolik premiér.
Jak si vysvětlit tento Grossův projev? Politik Gross si přece až dosud zakládal na tom, že se k hospodářské politice příliš nevyjadřoval. V tomto případě to vypadá tak, že premiér coby nejmocnější osoba v tomto státě "vypustil testovací balónek" a počká si na reakce. Veřejné, intimní i kuloární. Reakce koho? No přece zájmových, respektive zainteresovaných skupin. Jinak se jim říká právě lobbisté.
Privatizace přes kapitálový trh neznamená, že se vyloučí vliv lobby. Privatizace Telecomu je obrovský byznys. Jeden z posledních. Poradenské a auditorské firmy, investiční banky a velké právnické firmy mohou vydělat stovky miliónů korun. Své poradce si najímají vlády, zájemci, investoři, podnik.
Tak třeba prodej přes kapitálové trhy (tedy i přes pražskou burzu) bude vyhovovat především těm firmám a bankám, které potřebují oživení burzy a její růst, firmám, které chtějí vydělávat na tom, že se na trh budou přivádět nové emise, prostě těm, kdo se na tento segment trhu specializují či chtějí specializovat. I tyto firmy a banky si najmou lobbistické firmy a PR agentury. Prodej majoritního balíku akcií skrze veřejnou soutěž (patrně za účasti strategického partnera) bude zase vyhovovat těm investičním bankám a poradcům, kteří se specializují právě na tohle.
Mluví se ale i o jiné možnosti. O privatizaci hybridní či kombinované. Na kapitálový trh se vrhne řekněme 20 procent prodávaných akcií a zbytek si koupí nějaký strategický partner nebo někdo, kdo se za něj prohlásí. O tento způsob prodeje mají eminentní zájem některé místní mocné finanční skupiny. A ty jsou v prosazování svých zájmů dovedné a zkušené. Bude třeba rozlišovat, nejen co se říká, ale také kdo to říká a proč to říká.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.