Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2004

Telecom: zlatá prémie pro šéfy

hn.ihned.cz  16. 9. 2004
Manažery a dozorčí radu Českého Telecomu čekají milióny.
Od března příštího roku začne vedení Českého Telecomu, jehož majoritní část se stát chystá prodat, dostávat čtvrtletní prémie. Jejich výše podle zjištění HN v součtu přesáhne dvě stě miliónů korun.

Valná hromada Telecomu totiž letos v červnu na návrh představenstva bez povšimnutí schválila takzvaný Kompenzační plán, který počítá s vysokými odměnami nejen pro management, ale i pro členy dozorčí rady. Jedním z důvodů pro prémie je podle oficiální zprávy Telecomu mimo jiné i chystaná privatizace. Odměna "závisí na vývoji cen akcií Českého Telecomu na veřejných trzích a výsledku privatizace," stojí v důvodové zprávě Kompenzačního plánu, který mají HN k dispozici.

Prodej přitom připravuje stát, který si najal placené poradce, a nikoli vedení podniku. Odměnu navíc manažeři a dozorčí rada dostanou i v případě, že se privatizace odsune, či zcela zruší. Poslední prémie má být vyplacena v prosinci 2006. Pokud bude Telecom prodán dříve, vedení firmy dostane najednou všechny zbývající odměny.

Mlynář: Je to absurdní

Politici byli odměnami zaskočeni, vesměs o nich neměli tušení. To tvrdí i ministr financí Bohuslav Sobotka, jehož podřízení sedí v dozorčí radě Telecomu. "Neví o tom. Je to věcí dozorčí rady," prohlásil Sobotkův mluvčí Marek Zeman.

Naopak ministr informatiky Vladimír Mlynář říká, že už o prémiích slyšel: "Je to absurdní. Management nemá přímý vliv na změnu majitele akcií. Není jasné, za co by vlastně měl odměnu dostat. Nemám pro to rozumné vysvětlení."

Podobně mluví šéf lidovců Miroslav Kalousek a předseda ODS Mirek Topolánek, kteří budou po Sobotkovi žádat vysvětlení.

Mluvčí Telecomu Vladan Crha plán odměn obhajuje tím, že jde o dobrý nástroj, jak motivovat manažery, aby co nejvíc zhodnotili majetek podniku. Ekonomové, kteří na žádost HN Kompenzační plán prostudovali, jej ale považují za minimálně neobvyklý. "Není to příliš sofistikovaný motivační program a navíc má některé velmi neobvyklé prvky," říká například ekonom Miroslav Zámečník. "Je nutné mít na mysli, že to, komu a za kolik se Telecom prodá a jak na investora reaguje trh, nejsou věci, které mohou a mají orgány společnosti ovlivňovat," dodal.

Další analytici se pozastavují především nad tím, že vysoká odměna (43 procent z celkového balíku) náleží i dozorčí radě.

FNM s tím problém nemá

Zástupci státu v Telecomu s odměnami nemají problém. Ani s těmi pro dozorčí radu. "Je to zainteresování obou statutárních orgánů firmy na stejném cíli. Není na tom nic špatného," řekl šéf FNM Jan Juchelka.

Dozorčí rada ani management nechtějí mluvit o celkové částce, kterou si nakonec rozdělí. Odkazují se pouze na vzorec z Kompenzačního plánu. HN podle něj nechaly výslednou částku spočítat u předních analytiků a ti dospěli k závěru: Podle středečních ukazatelů by celková výše dosáhla 237 miliónů korun. "To se ale může měnit, pokud by cena akcií klesala. Ta suma by se neměla stát magickým číslem," říká Juchelka.

Ekonomové nicméně nějak dramatický pokles ceny akcií Telecomu nepředpokládají, a tudíž i snížení prémií pro jeho vedení není příliš pravděpodobné. To uznává i Juchelka: "Je fakt, že firma si teď vede velmi dobře."

Autor/ři: Jan Macháček, Sabina Slonková

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.