Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2004

Typicky českého nebylo na eurovolbách skoro nic

hn.ihned.cz  16. 6. 2004
Je nesmysl, aby kvůli výsledkům eurovoleb rezignovaly vlády. Ty byly zvoleny jinak, z jiného důvodu. Nebude rezignovat Schröder nebo Blair, proč by měl vyhlašovat volby Špidla?

Média (nejen v Česku) jsou plná úvah o tom, jaký vlastně signál vyslali voliči vládě a koaličním stranám. Zase jsme nuceni číst si o krizi či předčasných volbách. O jakých signálech se tu vlastně pořád mluví? Žijí snad v Evropě Marťané?
Celý fenomén eurovoleb jako by obestírala řada paradoxů. Co se týče výsledků v Česku, je třeba je zasadit do evropského kontextu. Co je společný fenomén evropský? Co je společná diagnóza postkomunistická? A je možné vystopovat nějaký vzorec chování voličů (politiků, médií), který je pouze český? Brzy pochopíme, že typicky české není skoro nic.
Celoevropskou nákazou je místo starostí o Evropu právě vysílání protestního signálu "sedící vládě". Katastrofálně dopadl nejen Špidla, ale skoro všichni ostatní. Jedinou výjimkou bylo Španělsko a Řecko, kde jsou ale vlády úplně nové. Je to tím, že Evropský parlament má malé pravomoci. Voliči si proto mohou dovolit protestovat a dopřát si luxus nezodpovědnosti. Nic neriskují.
Je nesmysl, aby kvůli výsledkům eurovoleb rezignovaly vlády. Ty byly zvoleny jinak, z jiného důvodu, mají jinou práci a jiný mandát. Nebude rezignovat Schröder nebo Blair, proč by měl vyhlašovat volby Špidla? Celoevropským fenoménem je také vzrůstající nadílka nejrůznějších exotů, extremistů, nedopečených televizních hvězd. Zkrátka: taková Bobošíková nebude v kontextu europarlamentu nic výjimečného.
Volební účast je nízká v celé Evropě. Nemůžeme ji ale srovnávat s americkými prezidentskými volbami, kde je účast také kolem padesáti procent a přitom tam nikdo nemluví o krizi. V USA mají většinový systém, nízká účast v rámci evropského proporčního systému posiluje populisty, vyvolávače fobií a extremisty.
Evropská unie s tím musí do budoucna něco udělat, jinak to bude pořád horší. Její parlament musí významně posílit, jinak budou příští volby do něj daleko větší fraškou.
Volební účast byla v průměru o zhruba patnáct procent nižší v nových členských zemích východní Evropy než u členů starých. Souvisí to s nižším vzděláním u nováčků, ale také s tím, že jsme v Evropské unii teprve šest týdnů a voliči s ní nemají ještě žádnou reálnou zkušenost.
Jediným českým fenoménem je tak kosmonaut, nadprůměrné množství starokomunistů a obviněný magnát hledající v Bruselu imunitu.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.