Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2004

Upřímný Sobotka

HN.IHNED.CZ  13. 12. 2004

Ti lidé nás pak stejně nevolili, bezelstně pravil minulý týden ministr financí Bohuslav Sobotka reportérovi deníku MF Dnes. Podle ministra se ukázalo, že nezabralo zvýšení platů státním zaměstnancům ani jednorázově vyplacené dávky, které měly kompenzovat zvýšení DPH. Je to pozoruhodný posun v politické kultuře. To, že se před pár měsíci ČSSD pokusila koupit si voličské hlasy, byl až doposud názor novinářů, analytiků, mnohých naštvaných občanů, opozice. Teď to přizná i strážce státní pokladny!
V normální zemi by podobný výrok ministra zavdal příčinu k jeho okamžité rezignaci nebo odvolání. K čemu se nám to tu na rovinu přiznává? Že ČSSD - tedy hlavní vládní strana - zneužila státní peníze, aby se pokusila koupit si voličskou podporu. Říká, že ty podpory a kompenzace nebyly objektivně potřeba, že nehrozila nikomu žádná nouze. A lidé ji pak "stejně nevolili".
Politici se leckde pokouší kupovat si hlasy. Například George W. Bush před volbami prosadil programy, skrze které se v příštích letech postupně vynaloží stovky miliard dolarů na dotace léků pro důchodce. Každý ví, proč to Bush udělal. Ale sám americký prezident by si nikdy nedovolil otevřeně říkat, že proto, aby pak důchodci volili jeho nebo republikány. Ví, že se musí alespoň pokoušet vysvětlit, proč to je pro stát či společnost prospěšné.
Když poslanec přizná, že dotaci pro fotbalový klub prosadil proto, že tam hraje jeho syn a toleruje se to, je Sobotkovo přiznání dalším testem trpělivosti daňových poplatníků. Co přijde dál? Třeba na Filipínách a v Indonésii si bohatí majitelé pozemků kupují hlasy tisíců těch, kteří jim na plantážích dřou. Peníze se vyplácí na dřevo. A do fronty! Běž volit, dobře víš koho! Stane se něco podobného dalším stadiem propadu naší politické kultury?
A ještě jednu cynickou radu. Voliče lze - i na Západě - ovlivnit tím, že jim něco slíbím, ale nikdy ne tím, že jim něco napřed dám a pak (když už to mají) chci, aby se mi laskavě odvděčili. Co to má proboha ČSSD za poradce?

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.