Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2004

V Česku selhává tvorba elit

HN.IHNED.CZ  25. 2. 2004
Co politikům tolerujeme doma, neobstojí v konfrontaci s cizinou. Kužvart byl ministrem, v Evropě vyhořel jak prskavka.
Případ nepodařené kandidatury Miloše Kužvarta na evropského komisaře vyjevuje tristní skutečnost, která svědčí o něčem hlubším a zásadnějším, než je selhání jedné strany či jednoho premiéra. Selhává u nás totiž tvorba elit. Lidi, které naše politické strany za elity považují, neobstojí v evropském či světovém měřítku.
To, co politickým stranám tolerujeme doma, neuspěje v konfrontaci s vnějším světem. Kužvart byl čtyři roky ministrem, je-li ale takový člověk konfrontován s Evropou, vyhoří jako prskavka.
Prapůvodní účel a smysl existence politických stran přece je, že dokážou vybírat schopné jedince ke správě věcí veřejných. To se nedaří. Politické strany posílají ve skutečnosti do sněmovny (a často i do Senátu) druhou či třetí ligu. Lidi, kteří jsou schopni držet ústa a krok, a jedince, kteří nemají žádnou ambici se vzdělávat, zdokonalovat, pracovat na sobě.
ČSSD uvažuje takto: komisař musí být členem naší strany. Komise a koaliční partneři nechtějí členy KSČ z doby normalizace a Evropa chce někoho, kdo umí perfektně anglicky nebo francouzsky a kdo něco ví o EU. Jenomže tristní je, že takovým sítem propadnou všichni. Kromě Jana Kavana. Ten by ale i přes své politické kontakty v Evropě nakonec neprošel, protože se dnes v EU střeží, aby nikdo z komise nebyl podezřelý z nějakých korupčních vazeb. Další lidé jako Pavel Mertlík, Jan Mládek, Jan Kohout i Pavel Telička bohužel byli členy KSČ.
Opoziční ODS dnes tvrdí, že by vybírala lépe. Nejprve říkala, že by komisařem měl člověk se zkušenostmi ze světa byznysu. Zajímavá myšlenka, ale žádný konkrétní kandidát nebyl nakonec navržen.
Pak si předseda ODS vzpomněl na Alexandra Vondru, který to dělat nechce. A nakonec ODS navrhla Bedřicha Moldana. Ten ale není nezávislý člověk ze světa byznysu, ale zasloužilý straník a stínový ministr. Je skutečně odborníkem, ale neví se nic o jeho názorech na EU.
O schopnosti ODS vytvářet elity nejlépe svědčí nedávný výběr kandidáta do Senátu. Za ODS vyhrál v Brně senátor-fotbalista Karel Jarůšek, kterému strana zakázala před volbami mluvit.
Když už byl zmíněn Alexandr Vondra, tak si v této souvislosti všimněme toho, že lidé jako on, kteří získali reputaci v zahraničí, nemají nic společného s žádnou českou politickou stranou.
Podobné je to s lidovci. Současný ministr zahraničí se sice anglicky ve funkci trochu naučil, pořád ale platí, že to je člověk, který ještě těsně před nástupem do funkce ministra zahraničí nepublikoval na téma zahraniční politika nebo EU jediný článek. Obecně se čekalo, že se Svoboda bude chtít stát třeba ministrem spravedlnosti. Zbytek strany lidové tvoří strýcové, kteří nemají šanci obstát vně hráze českého rybníka.
Všem českým politickým stranám jednoznačně chybí jakýsi "pan Evropa" (tento termín v Česku bohužel diskvalifikoval Egon Lánský), tedy politik, který se dlouhodobě specializuje na evropské otázky. Několik takových výrazných politiků mají všechny ostatní kandidátské země.
My máme pouze Teličku, ten však zase není politik, ale diplomat. A ODS nemá "pana Evropu", ale "pana Antievropu" v podobě stínového ministra zahraničí Jana Zahradila.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.