Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2004

Vláda nešetří, utrácí

HN.IHNED.CZ  21. 10. 2004
Přestože naše ekonomika roste výrazně rychleji, než se předpokládalo, vláda nešetří, ale utrácí. Přitom jsme se v červenci v Bruselu zavázali, že poroste-li ekonomika rychleji, než se očekávalo, půjdou daňové příjmy "navíc" na snižování státního dluhu. Takže - bezostyšně nedodržujeme mezinárodní závazky.
Je sice možné namítnout, že Německo a Francie porušují důležitější kritéria Paktu stability a růstu (především jde o schodek), což je větší hřích. Jenže my jsme v Evropě noví a uvést se hned na začátku jako někdo, kdo neplní dohody, není zrovna dobrá vizitka. Dlouhodobě tím poškozujeme vlastní kredibilitu.
Nejde ale pouze o náš vlastní zájem. Už jsme takzvaně "in", jsme v unii a je také naším zájmem a odpovědností, aby unie zůstala spolkem, který je na dodržování dohod a pravidel založen. Kdyby se takhle choval každý - nutno podotknout, že takové Řecko se takhle chová běžně - může se celý krám jménem EU zavřít.
Druhá rovina věci je, že pravidla a závazky se nevytvářejí ani samoúčelně, ani ve vzduchoprázdnu. Jsou rozumná i praktická a dodržovat je se vyplatí, i kdyby unie či euro neexistovaly. Je snad možné nějak obhájit (keynesiánců i neokeynesiánců je na světě pořád hodně), že se vlády zadlužují v době recese a pokoušejí se tak oživit poptávku. Naše ekonomika ale roste a my bychom spíše měli směřovat k rozpočtovému přebytku.
Nemůžeme se pořád vymlouvat na transformační náklady spojené se sanací bank. Ekonomové ještě nevymysleli (a asi ani nevymyslí), jak zbavit svět hospodářského cyklu a vracejících se recesí. Jednou - možná brzy - přijde recese i k nám a pořádně otestuje náš rozpočet a naši schopnost si vládnout. Co budeme dělat pak, když teď, ve veselé konjunktuře, jsme zadlužení až po uši?
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.