Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2004

Vláda reformám nefandí

HN.IHNED.CZ  11. 8. 2004

Již z prvních verzí programového prohlášení nové vlády je zřejmé, že bude tvořit mix reformních i protireformních kroků a pak směs nesplnitelných slibů, evergreenů a bezbarvé slovní omáčky.
Začněme u toho veselejšího, čehož je málo a ani to není jisté. Pod taktovkou Martina Jahna bude možné provést některé rozumné kroky, které zbytečně zanedbaly všechny minulé vlády. Jde například o jednoduchou a rychlou registraci firem. Jahn má bezprostřední znalost problémů, na něž u nás narážejí investoři. A to je dobře. Vláda chce také pokračovat v reformě veřejných financí. K tomu je dnes však de facto zavázána mezinárodní smlouvami - euro přijmout musíme. Nutné zpřísňování sociálních dávek a propouštění ze státní správy jde ale proti zájmům mnohých voličů ČSSD.
Předběžný program obsahuje také protireformní návrhy a zrušení i toho mála rozumného, co se už prosadit podařilo. Počítá s opětovným zvýšením státní podpory stavebního spoření. Hotelové služby mají být převedeny zpět do nižší sazby DPH - na rozumné cestě k jedné sazbě by stát udělal krok zpět. Protireformním je i pokus o opětovné zavedení plošných přídavků na děti. Návrhy na zvýšenou progresi daní z příjmu směřují zase proti rozumné snaze zjednodušit daňový systém. K tomu si přidejme, že nejméně dva noví ministři, Paroubek a Emmerová, se stavějí proti reformám ve svých resortech a co je už rozběhlé, chtějí zastavit.
V kategorii nesplnitelné sliby najdeme v prvních verzích prohlášení nejméně tři věci. Slibuje se sto tisíc pracovních příležitostí v postižených regionech, 50 tisíc státem financovaných bytů ročně a také novomanželské půjčky. Zůstaňme ale klidně na zemi: na nic z tohoto peníze nikdy nebudou. A ministr financí to všem nakonec vysvětlí. Když ne v rámci programových diskusí, tak později v praxi.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.