Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2004

Vnitro posílí svou moc

HN.IHNED.CZ  18. 5. 2004
Od začátku července budou moci noví specializovaní policisté kontrolovat daňová přiznání a strkat nos do komunikace mezi občanem a finančním úřadem. Je to znepokojivý vývoj, a to nejen pro liberály, kteří se musí bránit každému posilování pravomocí policie. Ty tak jako tak všude na světě rok od roku rostou, většinou s poukazem na boj s terorismem. Nezávislost finančních úřadů je navíc jedním z pilířů právního státu. Ani ministr financí, pod něhož úředně spadají, nemá právo nahlížet do jednotlivých daňových případů. A to brzy zřejmě přibudou ke kontrole ještě majetková přiznání.
Dosud byl třeba ke vstupu policie na toto pole souhlas státního zástupce. Ten od července odpadne. Mimochodem, státní zástupci nebyli při přípravách nového útvaru vůbec konzultováni. Sněmovna nadělila finanční policii pravomoci dosti pokoutním způsobem. V lednu, v rámci novelizace zákona omezujícího hotovostní platby.
Když už má vzniknout "akční" či "mobilní" berní úřad, měl vzniknout pod Ministerstvem financí. Takto se soustředí příliš velká moc na vnitru. Nezapomínejme, že u nás chodí lidé do vazby "náhodou" právě v den, kdy vláda rozhoduje o privatizaci podniku, který jim zčásti patří. A že se u nás v rámci mnohých policejních šetření příliš často šušká o pokračování vnitrostranických bojů jinými prostředky. Česká policie je navíc (na rozdíl od finančních úřadů) přímo proslulá neuvěřitelnými úniky informací. Těšme se tedy, že brzy budeme vědět z novin, kdo platí, či neplatí jaké daně, kdo kolik vydělal a kdo má kde jaký majetek.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.