Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2004

Vyznání Pavla Přibyla

HN.IHNED.CZ  20. 8. 2004

Pavel Přibyl, šéf Úřadu vlády, napsal článek do deníku Právo. Neměl to dělat. Naběhl si. Jeho výtvor by byl docela směšný, kdyby nebyl tak smutný. Vezměme si to nejpeprnější.
"Hrou osudu jsem byl v nesprávný čas na nesprávném místě. A plnil rozkaz." Jakou hrou osudu? Byl tam přece o své vůli. I u SNB byl o své vůli. I za komunismu existovala svoboda volby. Copak se dá "hrou osudu" plnit rozkaz?
"Byl jsem pětadvacetiletý kluk, který dostal úkol." Dá se mluvit o patnáctiletém klukovi. V pětadvaceti to nepřipadá v úvahu.
"Snažil jsem se splnit úkol co nejlidštěji. Aby nedošlo ke zranění demonstrantů. Aby nikdo z mých lidí nebyl zraněn." Není divu, že to nechápal jako komunistický "esenbák". Ale to si dodnes myslí, že na Václavském náměstí byl někdo z demonstrantů, kdo tam šel zraňovat policisty? Jako účastník těch demonstrací tvrdím, že na to by si troufl jen estébácký provokatér.
"Neřešil jsem, na které straně barikády je pravda." O pravdu ale nešlo. Šlo o to, že komunistická policie zatkla v pondělí lidi, kteří chtěli uctít Jana Palacha položením květin u sv. Václava. SNB a StB rozehnala pokojné demonstrace i v dalších dnech.
"Chtěl jsem být jen dobrým poldou." Nikoliv. Tehdy televize Nova se svými "poldy" nebyla. Chtěl být dobrým "esenbákem".
"Naše rota neměla žádné vodní dělo, pouze auta pro naši dopravu. A abych nezapomněl: nákladní auto s plynovými maskami pro případ úniku jedovatých látek ze Spolany Neratovice." Jakou fantasmagorii nám Přibyl servíruje? Věřil snad, že by demonstranti či disidenti (v očích "esenbáka" rovná se asi diverzanti) chtěli způsobit únik jedů ze Spolany? Nebo to chtěla udělat StB a pan Přibyl o tom něco ví? Někdy se zkrátka vyplatí mlčet.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.