Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2004

Za školné by měly lobbovat banky

HN.IHNED.CZ  2. 4. 2004

Výstražnou hodinovou stávkou hrozí státní zaměstnanci. Na vysokých školách zase probíhá kvůli nedostatku peněz Týden neklidu. "Školné problémy vysokých škol nevyřeší", říkají nám zástupci studentů jako jeden muž. Zároveň blazeovaně tvrdí, že oni osobně proti školnému nic nemají.
Ještě aby proti němu něco měli! Současní studentští aktivisté už školné platit nebudou. Než se totiž zavede (jestli se to vůbec někdy podaří), budou ze škol dávno venku. A i kdyby nebyli, pak stejně platí, že platby za studium nelze zavést zpětně. Studenti musí dostudovat za podmínek, za jakých byli přijati. Současní studenti jsou zkrátka ti poslední, kterých bychom se měli na školné ptát.
Argumentů pro školné je spousta, ale jeden z nejdůležitějších je ten, že lidé s vysokou školou dosahují po celý život daleko vyšších výdělků než ti, kteří univerzitu nemají. Všude na světě. Proč by jim to tedy měli chudáci dělníci platit?
Na Ostravsku mohl a dosud může obrýlený mladík dostat v hornické hospodě po čuni: "Hajzle študovanej, my na tebe děláme..." Nejhorší na tom je, že takový opilý horník má vlastně pravdu.
Asi není náhodou, že sedmdesát procent voličů sociální demokracie by školné chtělo. Dojde někdy tato poptávka po "sociální spravedlnosti" také našim politikům?
Školné není v žádné civilizované zemi myslitelné bez systému dlouhodobých, státem garantovaných půjček na studium. Když už je u nás zavedení školného taková politická potíž, mohl by za tuto blahodárnou věc někdo lobbovat a odvést za nás všechny "špinavou práci".
Ten někdo by mohly být banky. Všude, kde existuje, je pro ně školné výhodný byznys. A výdělek je to ten vůbec nejsnazší a nejpříjemnější. Je totiž státem garantovaný. Proč to banky ještě nenapadlo?

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.