Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2004

Zvítězí tvrdá ruka?

HN.IHNED.CZ  7. 12. 2004

Odvolání šéfa protidrogové komise Josefa Radimeckého je podivná věc. Přichází deset dní před tím, než bude vláda projednávat strategii protidrogové politiky, kterou připravili - především - právě Radimecký a jeho lidé. A proti strategii prý zatím nikdo žádné námitky nevyjádřil.
Radimeckému bylo sděleno, že premiér není přesvědčen, že je po šesti letech ve funkci ještě schopen přinést do koncepce protidrogové politiky inovace či nové přístupy. Jak si to vykládat? Asi tak, že pokaždé, když se vláda dostane do úzkých, začnou se hledat zástupná populistická témata, která mají veřejnost zaujmout. Ze stejného ranku je například podobné téma, kterým se nás vláda pokoušela v posledních týdnech - shodou okolností po třech prohraných volbách - zavalit: vězení pro mladistvé.
Drogy představují snadný terč. Propast mezi většinovým názorem veřejnosti a mezi přístupem odborníků je velká a snadno zneužitelná. Protidrogová politika má mít tři složky: represi, prevenci a léčení. Zatímco odborníci, vzděláním většinou psychologové a lékaři, zdůrazňují víc prevenci, většina laiků preferuje tvrdou ruku. Populista či politik v ouzkých neodolá pokušení a začne tlačit kyvadlo směrem k represi a doufá, že na to veřejnost bude slyšet.
Je-li premiérem bývalý ministr vnitra (tedy úřadu, který má na starosti represivní složky) a "upřímný" populista k tomu, pak se nedivme, že byl odvolán odborník, který už díky své profesi musí propagovat vyvážený přístup boje s drogami. Jestli si ale ČSSD myslí, že to v její prospěch u veřejnosti zabere, je na omylu. Odvolání Radimeckého se bude považovat za důsledek nátlaku lidovců. Jako skoro vše v poslední době.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.