Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

A Vodafone je tady

hn.ihned.cz  16. 3. 2005

Krajina mobilních telefonů v České republice se začíná výrazně proměňovat, stává se z ní typické globální hřiště.

Druhý největší mobilní operátor světa zakoupil nejmenšího českého mobilního operátora Oskar. Krajina mobilních telefonů v České republice se začíná výrazně proměňovat, stává se z ní typické globální hřiště. Ještě nedávno tu byl pouze jeden celosvětový hráč, a to T-Mobile, firma kdysi německá, dnes ovládaná americkým kapitálem. Proti němu stál Eurotel, podnik, který je dnes skrze mateřský Český Telecom ovládán státem, a Oskar pod kuratelou drobného hráče ze země javorového listu.

Je možné, že privatizace Českého Telecomu dopadne tak, že k Eurotelu si najde cestu další obr, firma Orange. Potom by se český trh stal kolbištěm tří největších světových operátorů. Ale nepředbíhejme, privatizace Českého Telecomu není zdaleka rozhodnuta a je možné, že brzy vznikne velký tlak na její odložení.

A jsme u základní otázky. Co příchod Vodafone znamená? Především to, že se firma dlouhodobě nespokojí s pozicí třetího vzadu a bude investovat nemalé prostředky, aby se brzy dotáhla na konkurenty. Je tu proto o důvod více, proč dokončit privatizaci Českého Telecomu co nejdříve. Z globálního hlediska to bude malá firma s nejistou, polostátní majetkovou strukturou - Eurotel -, kdo do budoucna bude spíše ztrácet ve prospěch asertivního Vodafone, než globální hráč T-Mobile.

Konkurence na telekomunikačním trhu ještě přituhne, a to je docela ostrá již dnes. Bitva televizních reklam a letáků ve schránkách bude ještě sveřepější. Zákazníci mohou počítat, že ceny telefonování neporostou a globální hráči přinesou lepší služby při telefonování či výměně dat se zahraničím.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.