Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Akcie vynesou vedení ČEZ vysoké odměny

HN.IHNED.CZ  21. 1. 2005

Státem kontrolovaná firma na valné hromadě rozhodne o motivačním programu pro dvacítku lidí.

Vedení energetické společnosti ČEZ rozšiřuje okruh lidí, kteří v této největší státem ovládané firmě dosáhnou na motivační odměny. Pokud se firmě bude dařit a cena jejich akcií poroste, mohou si její vybraní zástupci rozdělit až několik miliard korun.
Základní princip opčního programu v ČEZ je v tom, že firma nakoupí vlastní akcie a dá lidem z vedení šanci, aby si je kdykoliv odkoupili. A to za cenu, kterou akcie měly v době, když do firmy nastoupili nebo získali šanci se programu zúčastnit. Pokud cena akcií stoupá, může každému z nich obchod přinést i desítky miliónů.
"Cílem programu je motivovat členy statutárních orgánů a vrcholového managementu k trvalému zvyšování ceny akcií na kapitálových trzích," píše představenstvo ČEZ v návrhu opčního programu. Akcionáři firmy jej mají projednat na dnešní valné hromadě.
Opční smlouvy se budou týkat 23 zástupců firmy: pěti lidí z představenstva, dvanácti manažerů a šesti členů dozorčí rady. Konečný počet může být ještě vyšší. "Půjde ještě o další lidi, ale přesné číslo nemám k dispozici," prohlásil mluvčí firmy Ladislav Kříž.

Sobotka: Nelíbí se mi to

Je to už podruhé v krátké době, co vyšly najevo podrobnosti o vysokých prémiích ve státních firmách. Loni HN zveřejnily plán odměn v Českém Telecomu, které mohly přesáhnout i 200 miliónů a jejichž výši následně kritizovali ekonomové i politici. Na zásah ministra financí se odměny mají na únorové valné hromadě upravit.
Motivační plán v ČEZ, který ve firmě v menší podobě běží už tři roky, považují oslovení ekonomové za transparentní a běžně užívaný v zahraničních firmách. Výhrady mají k tomu, že opční smlouvy na akcie mohou uzavírat i členové dozorčí rady (kromě lidí ze státní správy, kterým to zakazuje zákon).
"Jak bude asi člen dozorčí rady kontrolovat, zda se management neuchyluje k manévru, který krátkodobě zvýší cenu akcií, ale dlouhodobě ji poškodí, když jeho odměna také závisí na ceně akcie v krátkodobém výhledu," ptá se ekonom Ondřej Schneider, který přednáší řízení firem na Institutu ekonomických studií Univerzity Karlovy.
Rovněž ministr financí Bohuslav Sobotka míní, že dozorčí rada by měla stát mimo takový program. Nehodlá s tím ale nyní nic dělat. "Ministr je obecně proti tomu, aby v takových programech byla zahrnuta dozorčí rada," řekl jeho mluvčí Marek Zeman.
Proč se tedy ministr na dnešní valné hromadě nezasadí o změnu? "Ani stát jako majoritní akcionář ČEZ nemůže činit kroky se zpětnou platností. Ministr se proto bude účastí dozorčí rady zabývat před volbou členů na nové volební období," zdůvodnil Sobotkův postoj mluvčí Zeman.

O prémiích rozhodne trh

Vypočítat zcela přesnou částku, kterou si mezi sebe špičky ČEZ mohou rozdělit, nelze. Není jasné, jak bude hodnota cenných papírů klesat či stoupat a kolik akcií z maximálního množství sedm miliónů kusů si mohou jednotliví lidé koupit. "Dá se čekat slušný vzestup ceny, i když asi ne tak prudký jako v posledním roce," říká analytik Tomáš Gatěk z Patria Online.
Samo vedení ČEZ v podkladech pro valnou hromadu zdůrazňuje, že akcie mají dnes dvaapůlkrát vyšší hodnotu než před rokem: tehdy se akcie obchodovala za 150 korun, dnes za 348 korun. Pokud by tedy lidé z vedení firmy vstoupili do motivačního programu loni v lednu a akcie by nakoupili a vzápětí prodali za tržní cenu dnes, vydělali by celkem 1,39 miliardy korun.
Kdyby naopak cena akcií spadla, nic neriskují, v takovém případě by si podíly od firmy nekoupili, protože to pro ně není výhodné.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.