Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Američané lapili Viktora Koženého

HN.IHNED.CZ  7. 10. 2005  

Těsně před uzávěrkou vydaly agentury průlomovou zprávu: Viktor Kožený a další dva muži byli v USA obžalováni z úplatkářství v Ázerbájdžánu. Kožený byl na Bahamách zatčen (jestli však bude vydán Američanům, se dozvíme dnes), druzí dva finančníci, David Pinkerton a Frederic Bourke Jr., se vzdali americké FBI. Měli uplácet nejmenované ázerbájdžánské "vládní činitele". Za praní špinavých peněz jim hrozí až dvacet let vězení a za jiné body obžaloby další roky.
Kožený od počátku vydělával na porušování pravidel. Jestliže třeba v české kupónové privatizaci platily limity, jak vysoký podíl smí mít investiční fondy v jednotlivých firmách, Kožený je s chutí porušil jako první. Jako první přeměnil své fondy na holdingy, aby se vysmekl z dozoru. A jak byl zvyklý z Česka, chytračil i v Americe. Tamním investorům nasliboval účast v privatizaci ázerbájdžánského ropného průmyslu: za jejich peníze však pořídil podíly i pro sebe, přičemž za akciové opce v hodnotě dvou miliónů dolarů jim naúčtoval 95 miliónů. To už ale přehnal: nadělal si tím spoustu bohatých nepřátel, kteří jeho případ nenechali usnout.
Nadto je v Americe po aférách s Enronem, WorldComem a spol. zesílená poptávka po rázných státních zástupcích. Newyorský Robert Morgenthau (stíhá Koženého za oklamání investorů) či jeho kolega Michael García (ten zveřejnil obžalobu kvůli úplatkářství) si na takových případech dělají jméno.
Možná by se teď Kožený ještě rád sám vydal ke stíhání české policii a soudům. Protože pokud jde o výši trestu, v Americe ho čeká, jen s mírnou nadsázkou řečeno, jeho pověstný "desetinásobek".

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.