Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Anonym v Newsweeku

HN.IHNED.CZ  18. 5. 2005
Týdeník Newsweek se dopustil vážné chyby. V článku tepajícím poměry v americké "věznici teroristů" na základně Guantánamo napsal, že vyšetřovatelé namáčeli před očima zajatých muslimů do záchodové mísy Korán. Tuto část příběhu nyní časopis označuje za nepravdivou. Jenže pozdě bycha honiti.
Článek Newsweeku pobouřil muslimy v celém světě natolik, že jenom v Afghánistánu zahynulo při demonstracích nejméně patnáct lidí; příběh poškodil i americké vztahy s důležitým spojencem Pákistánem. Časopis se nyní rodinám obětí masakru omluvil, Bílý dům od něj ústy svého mluvčího Scotta McClellana žádá, aby odvolal i celou story o Guantánamu.
Američtí mediální experti píší, že skandál poškodil důvěru v novináře, která prý nikdy nebyla nižší než dnes. Vyplývá to z okamžitých průzkumů, říká to i redakční ombudsman prestižního listu The Washington Post. Newsweek totiž vycházel z jednoho anonymního zdroje, který redakci - není zatím jasné proč - uvedl v omyl. V USA, kolébce etických kodexů žurnalistiky, dobře vědí, že zdroje pro tak důležité zprávy mají být vždy nejméně dva. (Anonymní informátoři jsou pro práci investigativních reportérů důležití a někdy to bez nich nejde. Ale ani slavná dvojice Bernstein-Woodward nespoléhala v aféře Watergate na jediný zdroj.)
Média ráda kritizují politiky za jejich chyby. Omyly médií však mohou mít v dnešním světě stejně fatální důsledky jako omyly politiků. Z toho vyplývá i požadavek na větší zodpovědnost, na ověřování textů. A když už se novináři zmýlí, měli by reagovat pružněji než Newsweek.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.