Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Arbitráž a rozpočet

HN.IHNED.CZ  4. 1. 2005
U washingtonské arbitráže ČSOB sice vyhrála 24,8 miliardy korun, jenže to z hlediska výše záruk, které bance poskytl český stát, nestačí. Z pohledávky, která vznikla v době dělení státu, tak ČSOB vysoudila méně, než se předpokládalo. Stát tedy bude muset bance vyplatit zbytek záruk, téměř pět miliard korun. Závazek státu potvrdily smlouvy o privatizaci banky. Ministerstvo financí teď tvrdí, že ty peníze v rozpočtu na příští rok nemá. Blíží se zase nějaká katastrofa? Tomu se nechce věřit.
Může být stát něčím takovým překvapen? Řekněme na rovinu - nemůže. Co kdyby prohrál celou arbitráž? Bylo by to sice v tomto případě nepravděpodobné, ale je to vždy možné. Arbitráž je od toho arbitráž, že prohru předem úplně vyloučit nelze. Vždy je tu pouze určitá pravděpodobnost vítězství. A vzhledem k tomu, že stát má u arbitráží své lidi, dobře ví, kdy a k čemu se schyluje.
Kdyby byl stát soukromá firma, bylo by to jednoduché. Na každou poskytnutou garanci (v kategorii podrozvahových položek) předepíše auditor podniku vytvoření finanční rezervy. A tečka. Jenže stát soukromá firma není. A do návrhu rozpočtu ministr nemůže jednoduše napsat, že stát (nebo někdo jiný) možná tehdy a tehdy prohraje arbitráž. Jednak to do rozpočtu nepatří a jednak by poslal do světa zprávu, že s tou prohrou vlastně počítá.
Chytrý a šikovný ministr financí si musí počínat takto: každý rok aktualizovat pravděpodobnost proplacení podobných garancí a adekvátní částku nechat stranou ve všeobecné rozpočtové rezervě (u nás je to tzv. pokladní správa). A s důležitými poslanci si to musí umět diplomaticky a šikovně předehrát a uhrát.
A je tu ještě jedna věc. Stát ty peníze buď nakonec najde, nebo se určitě s ČSOB dohodne jak na odkladu, tak na rozložení splátek. A na tu pohledávku pak třeba sama banka ještě státu ráda půjčí.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.