Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Ať žije eurobanán aneb O trhu EU

HN.IHNED.CZ  4. 11. 2005

Bývalý dánský ministr zahraničí Uffe Elleman-Jensen, muž s dýmkou a sympatický charismatik, který jako by patřil do dob, kdy ještě politici vypadali zajímavě, rád bojoval proti euroskeptické legendě eurobanánu. "Vysmívané předepsané normativní zakřivení eurobanánu," říkával Elleman-Jensen, "to je vlastně deregulace a svobodný obchod!" Nikdo si podle něj nechtěl všimnout, že před přijetím bruselské normy měla každá země stejně přísnou, ale svou "národní" normu na zakřivení banánu.
Jednotný trh je sice obrovským přínosem, jak můžeme na vlastní kůži pociťovat my, coby čerství členové unie, jenže by mohl fungovat lépe. Stále na něm přežívají bariéry stavěné jednotlivými státy.
Deník The Wall Street Journal Europe přinesl v úterý několik dosti absurdních příběhů několika amerických firem. Tak například: když michiganský výrobce cereálií Kellog prodává ve Spojených státech jeden výrobek, jde vždy o stejný a jednotně označený výrobek. To souvisí s tím, že Spojené státy jsou - kromě federace - také jednotným trhem. Ne tak Evropská unie. Dánské zákony zakazují přidávat do cereálií vitamíny, protože ti, kdo pijí multivitamíny, by se mohli po strávení obohacených cereálií jaksi předávkovat. Nizozemsko zakazuje přidávat do potravin vitamín D. Finsko naopak žádá více vitamínu D, protože Finové trpí nedostatkem slunečního svitu. Výsledkem je, že Kellog musí pro "jednotný trh" EU připravit čtyři různé výrobky stejného typu.
Výrobce motorů, těžkých stavebních strojů, buldozerů i traktorů Caterpillar musí u svých vozidel prodávaných v Německu instalovat silnější klaksony, musí jinak sestavit a umístit světla vpředu i vzadu na vozidle a na jiná místa než obvykle umístit poznávací značky.
Švédská IKEA bývá zase ve většině evropských zemí žádána, aby před svým příchodem do určité lokality zaplatila ekonomickou studii, která doloží, že IKEA nepoškodí místní výrobce. Minimálně ve třetině případů bývá IKEA odmítnuta. U ovoce vyžaduje speciální režim například Francie. Popisky na obalu musí obsahovat informace o použití chemikálií po sklizni, konzervační metody - vše ve francouzštině. Přitom už regule celé EU požadují informace o identitě a místě balení, identifikační kódy a tak dále.
Proč jsou všechny tyto zdánlivé obskurnosti důležité? Protože trh funguje hůře, méně efektivně a méně hladce, než by mohl. Ekonomové odhadují, že bariéry na jednotném trhu ubírají unii nejméně jedno procento hospodářského růstu ročně. Vyšší růst by přitom bezpochyby snížil nezaměstnanost, která tolik trápí právě Francii, Itálii a Německo.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.