Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Bankrot, rychlá smrt

HN.IHNED.CZ  27. 10. 2005
Poslanci včera otevřeli cestu k přijetí konkursního zákona, díky němuž by bankroty mohly být transparentnější, jednodušší a důvěryhodnější. Prvním čtením prošly vládní návrh i návrh ODS, které se v zásadních bodech neliší, oba posilují roli věřitelů a bank. Mají do voleb šanci?
Před půl rokem byla šance na nový, důvěryhodný zákon smetena. Disciplína v ČSSD se tehdy rozpadla, spolupráce s opozicí rovněž - a málokterá norma vyvolává takové rojení lobbistů jako tato. Premiér Paroubek od té doby zjednal ve své straně disciplínu, zároveň je však jednou nohou na odchodu vicepremiér Martin Jahn, který dokázal ve prospěch věci rozumně argumentovat.
Svobodná tržní ekonomika představuje otevřený systém, který musí volně dýchat. Má být jednoduché do něj vstoupit (založit firmu) a stejně důležitá je možnost rychlého odchodu (zániku firmy). Smrt má být rychlá a pokud možno málo bolestivá. Probíhají-li bankroty svižně a jednoduše, je tu slušná naděje, že se podnik po restrukturalizaci podaří zachránit včetně pracovních míst či jejich části. A když se to nepovede, bankrot umožní rychlé uvolnění zdrojů a jejich lepší využití někde jinde. Konkursy pak nezvyšují nezaměstnanost, jsou naopak "kreativní destrukcí", možností nového zrodu. Přejme zákonu úspěch.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.