Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Bavorsko a naše zájmy

HN.IHNED.CZ  9. 5. 2005
Německá vláda, stejně jako bavorská, v Bruselu tlačí na snížení veřejné podpory pro podniky na české straně hranic. Je to typ konfliktu, na jaký si teprve zvykáme. Politický život v Evropské unii není procházka růžovou zahradou, ale často souboj různých zájmů. I proti Německu lze ovšem nacházet spojence.
Oč jde? Bavorsko jako jeden z nejbohatších regionů Evropy prakticky nemá nárok na finanční výpomoc z Bruselu, zatímco podstatně chudší západní Čechy ano. Němci tvrdí, že některé podniky, třeba z automobilového průmyslu, přesídlily "přes hranice" kvůli šanci na podporu, a proto chtějí dotační limity snížit.
Některé zdroje z Bruselu naznačují, že německá vláda už Evropskou komisi přesvědčila. Jiní tvrdí, že se jí nic takového nepovede. Jisté je, že úřad místopředsedy vlády pro ekonomiku Martina Jahna se snaží proti německým návrhům v Bruselu působit.
V takových sporech je třeba obratně hledat spojence, kterým příště na oplátku pomůže svým hlasem Česká republika (v EU budeme běžně hlasovat i o věcech, které se nás netýkají, například o mořském rybolovu). Nebylo by také od věci, kdybychom si doma přesněji definovali "národní zájmy" a kdyby evropští poslanci v takových případech tahali za jeden provaz.
Je ovšem otázka, zda mezi národní zájmy patří i současná podoba bruselských přerozdělovacích programů a pomoci regionům. V unii jsou nastaveny dosti nesmyslně a nejsou o moc moudřejší než nákladná Společná zemědělská politika. Je asi přijatelné, když unie investuje do silnic, cyklostezek, kulturních a ekologických projektů. Do budoucna je systémově špatné, pokud dotuje investiční plány jednotlivých firem.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.