Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Boeing a Airbus: vyhrál zákazník

HN.IHNED.CZ  6. 5. 2005

Jak čtenáři těchto novin vědí, mezi Evropskou unií a Spojenými státy probíhá vleklý obchodní spor o to, která strana víc dotovala svého výrobce velkých letadel (a porušovala tak pravidla Světové obchodní organizace). Evropané tak činili skrze " startovací dotace" pro Airbus, Američané dělali totéž v bleděmodrém pro Boeing pomocí grantů na výzkum a vývoj.
Teď nás však tolik nezajímá samotný spor jako spíš ty dotace. Je jistě skvělé, že se i nejmocnější státy světa na půdě WTO dohodly, že se státní pomoc průmyslu nebude tolerovat. Bylo to ale tak dobré odjakživa? A hlavně: platí škodlivost dotací bez výjimky? Ekonomové si nejsou v případě výroby velkých letadel úplně jisti. Především do projektu Airbusu se v 70. a 80. letech řinuly miliardy státních peněz, které by si žádný soukromník nemohl na rozjezd takto velkého projektu dovolit. Díky tomu byla vybudována umělá konkurence americkému Boeingu, který by jinak mohl zneužívat monopolního postavení. Výsledkem jsou relativně nízké ceny letadel, potažmo pak i letenek. Raduje se tedy zákazník - ten, který létá každou chvíli, ale nakonec i ten, kdo použije letadlo jednou za rok při cestě na dovolenou.
Jinak to samozřejmě může vidět americký a evropský daňový poplatník, který dotace pro Airbus či Boeing hradil. To je ale onen známý konflikt identit (skoro každý je zákazník, spotřebitel i daňový poplatník) či střet vlastních zájmů, ve kterém se člověk nutně v dnešním světě čas od času ocitá.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.