Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Bombaj a pak Praha

HN.IHNED.CZ  3. 11. 2005
Podle studie The Economist Intelligence Unit, sesterské firmy prestižního týdeníku The Economist, je Česko po Indii a Číně třetím nejatraktivnějším místem pro offshoring, přesouvání výroby a služeb do ciziny. Slovo, pro které zatím neexistuje český ekvivalent, je heslem první dekády nového tisíciletí.
Celebrita mezi komentátory, Thomas Friedman z The New York Times, napsal o tomto fenoménu již dvě knihy. Investice z časů internetové bubliny významně vylepšily spojení mezi kontinenty. Ve stále tvrdší globální konkurenci musí firmy obracet každý dolar. V indickém Bangalore si nechávají Američané přes internet spočítat daně či vyhodnotit rentgenové snímky.
I u nás již otevřely zákaznická centra Air France, Lufthansa či Accenture. Jenže nikdo samozřejmě nezaručí, že světovou trojkou zůstaneme. V žebříčku jsme se dostali vysoko díky poloze ve středu Evropy, relativně dobré úrovni telekomunikací, silnic a letišť, levné pracovní síle a kulturnosti. S cizími jazyky na tom nejsme dobře, proto hodnocení v tomto ohledu poněkud překvapí.
Na druhou stranu: máme se chlubit "sousedstvím" Indie či Číny, zemí, kde jsou lidé stále chudí jako kostelní myši? Lepší by jistě bylo být světovým centrem vzdělávání a vědy. Jenže na to dnes nemáme a hlavně pro to, bohužel, nic neděláme.
Pro mladé lidi je práce v call centru přece jen o něco perspektivnější než mechanické úkony někde u běžícího pásu: pracuje se s počítačem a je třeba ovládat cizí jazyk. V žádné Silicon Valley se takové investice nepřerodí, zatracovat je ale nemusíme. Maďaři a Poláci nám je zatím závidí.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.