Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Brzděte, pane ministře

HN.IHNED.CZ  3. 6. 2005
Včera stál na tomto místě podiv nad některými neomalenými a arogantními bankovními poplatky. Jistěže v tržní ekonomice na ně mají peněžní ústavy právo - ale sankce za zrušení účtu nebo za podání reklamace se prostě neslučují s noblesou tak konzervativního řemesla. Samy banky si to uvědomily a začaly couvat. Týž den však před novináře napochodoval ministr financí Bohuslav Sobotka s celým přívalem regulačních opatření proti finančníkům. Kde zcela stačila veřejná kritika, tam chce nastoupit vláda. Takto bude vypadat její práce v roce zbývajícím do voleb?
Některé věci, které ministerstvo navrhuje, jsou celkem praktické, například převoditelnost čísla účtu (vždyť v telekomunikacích už to funguje obdobně). Ale řada jich je z kategorie absurdních. Například návrh, že pro stát mají banky převádět peníze pouze za náklady. Co tedy vláda vlastně chce? Chránit stát a jeho pohodlí, nebo chránit občany? Také zrušit veškeré poplatky spojené s odchodem klienta z banky je tvrdá a hloupá cenová regulace. Vůbec nejabsurdnější centrálně plánovací požadavek je ovšem ten, aby se všechny bankovní produkty ve všech bankách jmenovaly stejně. Co kdyby se rovnou všechny banky jmenovaly Banka a všechny strany prostě Strana?
Projde-li regulace, bude to mít své náklady: nižší zisky bank a následně nižší daňové příjmy pro stát. Jiná otázka zní, zda jsou Sobotkovy návrhy v souladu s principy evropského trhu. Vůbec nejhorší je ale motivace návrhu: je to předvolební populismus. Přitom ministr financí obstarává nejrozsáhlejší resort, má na starosti desítky důležitějších věcí, například rozpočtové škrty. Ty mu však zatím jdou jak psovi pastva.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.