Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Bush se v Číně nebál

HN.IHNED.CZ  21. 11. 2005
Skeptici a pragmatici musí být překvapeni. Americký prezident George Bush při příletu do Pekingu nijak neubral na razanci, s kterou kritizoval čínské vedení minulý týden z japonského Kjóta, kde dokonce uváděl Tchaj-wan jako příklad hodný následovaní (!). Včera v oficiálním proslovu vyzval Čínu, aby "rozšířila náboženské, politické a sociální svobody". Jako by se vůbec nebál o nízký kurs jüanu, schodek vzájemné obchodní bilance či prodej Boeingů.
Tradiční přikrčený český postoj praví, že takto mluvit si mohou dovolit jen "ti velcí", protože "my malí" máme mít malé názory a nemáme se do ničeho plést, abychom si nepoškodili obchody. Prezident Klaus i premiér Paroubek podnikli nedávno dlouhé spanilé cesty po Číně a do řečí o svobodách se poslušně nepletli, stejně jako mlčí při státních recepcí na čínském velvyslanectví.
Dělení na malé a velké nemá smysl. Mnozí jiní velcí (Německo, Francie) by na rozdíl od Bushe neřekli ani popel. A rozdíl mezi velkým a malým je jenom ten, že velký - mluví-li jako Bush přímo - může také více ztratit.
Obchody, s velkými i malými, ale běží především po své linii a je hloupost za ně skrývat vlastní slabost.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.