Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Bushův důchodový plán v skrutiniu

HN.IHNED.CZ  4. 3. 2005
Když se americký prezident Bush pokouší prodat základy připravované penzijní reformy, říká, že akciový trh a individuální účty přinesou vyšší výnosy než současný průběžný systém. Prezident mladším lidem slibuje "better deal". Ti, co půjdou cestou individuálních účtů, na tom prý budou lépe než ti, kdo zůstanou v současném systému.
Bushovy výroky jsou okamžitě podrobovány skrutiniu desítek a stovek ekonomů. A ti upozorňují hlavně na dvě věci. Americký prezident je podle nich příliš optimistický, co se týče dlouhodobého výhledu cen akcií, a jako by prý naznačoval, že něco může být zadarmo. A ekonomové (stejně jako Angličané) dobře vědí, že "žádný oběd není zdarma" nebo že "koláč buď máš, nebo jíš". Možnost větších výnosů s sebou přece nese větší rizika.
Platí sice, že od roku 1802 do roku 2004 činily reálné výnosy investic do amerických akcií v průměru okolo 6,5 procenta, ale ekonomové tuto skutečnost většinou nepovažují za spolehlivé vodítko. Ethan Harris, hlavní ekonom investiční banky Lehman Brothers, tvrdí, že zisky korporací nemohou věčně růst rychleji než samotná ekonomika. Pak by podle něj postupně akciový trh absorboval všechny zisky z ekonomiky. A báječný ekonomický růst na dlouhá desetiletí nemůže při vší úctě americký prezident zajistit.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.