Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Cesta k dalšímu fiasku

HN.IHNED.CZ  31. 3. 2005  
Naděje na to, že se podaří včas dokončit privatizaci Českého Telecomu, jsou po včerejšku opět o něco menší. Ještě v úterý během dne platilo, že vláda chce rozhodnout o privatizaci již dnes. V úterý večer premiér ale náhle obrátil a řekl, že vláda vítěze tendru určí až po hlasování o důvěře, které se má ve sněmovně konat v pátek. Kdyby vláda důvěru nedostala, pokusí se prý o privatizaci rozhodnout v konsensu s opozicí.
Je nepochopitelné, že se Stanislav Gross nechal vmanévrovat do situace, kdy termín, v němž chtěl ohlásit rozhodnutí, označil za "urychlený". Přitom nic urychlováno nebylo. Čtvrteční rozhodnutí mělo proběhnout přesně podle několik měsíců starého harmonogramu. Ten říkal, že do konce března se má vybrat strategický partner, jinak se bude privatizovat přes burzu.
Kdyby vláda rozhodla dnes - tedy ani ne dvacet čtyři hodin po verdiktu privatizační komise, prakticky by byl eliminován prostor pro následné ovlivňování ministrů a politických stran. Když se proces rozhodování protáhne, prostor pro eventuální "podsouvání obálek" a tajemné schůzky se zájemci a jejich lobbisty bude větší. Proces ztratí na důvěryhodnosti.
Když vláda důvěru nedostane, skončí prodej Telecomu patrně fiaskem. Bude to během několika let už potřetí. Nedělejme si iluze, co to znamená pro pověst státu. Představa, že do předčasných voleb se někomu podaří zorganizovat postupný prodej státního podílu přes burzu, je naivní. Stejně tak patří do říše pohádek sen o spolupráci s opozicí na výběru vítěze. Nebo že by bylo na obzoru nějaké opozičně smluvní aranžmá?
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.