Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

ČEZ roste, radujme se?

HN.IHNED.CZ  25. 8. 2005
Známá makléřská firma mění názor na akcie ČEZ: počítá s jejich růstem až o pětinu. Kdo je nakoupil před rokem, zbohatl už teď. Raduje se také management firmy, snad i zaměstnanci a ti politici, kteří ČEZ nahrávají. Co my ostatní? Akcie rostou hlavně proto, že se v příštím roce o více než desetinu zvýší ceny energií pro firmy i domácnosti. To není důvod křepčit radostí.
Je tu argument, že růst akcií ČEZ táhne vzhůru celou burzu. To prý probudí zájem občanů o kapitálový trh, což pomůže ekonomice. Jenže tak to není. Zákonem o vytlačování drobných akcionářů dal parlament najevo, že o občany-činorodé akcionáře nestojí.
Dominuje spíše zájem státu a hladových politiků. Čím vyšší růst cen energií, tím větší inkaso daní. ČEZ je firma kontrolována státem; čím je bohatší, tím mají politici větší šanci ovlivnit, co všechno, jak a skrze koho se bude sponzorovat a financovat.
Srovnejme si to s ostrým útokem státu na banky. Ty nejsou státní, nejsou monopolem, přesto ale stát říká, že si mají snížit zisky. Něco takového hlavní proud ekonomické teorie nepřipouští. Zato připouští, že monopol či dominantní firma se může regulovat - ořezáním zisku nebo cenovou regulací. Český stát se ale rozhodl, že dá vzniknout šampiónovi, který expanduje do Bulharska a Rumunska. Teď je pozdě: máme společný evropský trh a nezávislé regulátory s cenovými vzorci. Jen z hlediska občana zbývá otázka, zda vznik SuperČEZ nebyla chyba.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.