Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Chápu, že se Mlynář cítí jako v kafkárně

hn.ihned.cz  17. 3. 2005  
Žurnalisté přežvykují "případ" na celých stranách novin, ale žádný zločin ani jeho náznak z těch rozborů zřejmý není.
Ministr informatiky Vladimír Mlynář si připadá jako v Kafkově Procesu. Oprávněně. Román si sice našel čtenáře po celém světě, ale není to pouze zlověstná předzvěst doby, je to kniha bytostně pražská.
Naivně jsem se domníval, že aby mohl být někdo obviněn z trestného činu, musí tu být zjevný nějaký úmysl a musí vzniknout nějaká škoda. Ministr doložil, že v jeho "kauze" se žádné peníze neztratily. Mlynářovi právníci jen vyhodnotili situaci jinak než právníci Ministerstva financí. Podle nich mohla ministerstvu podřízená příspěvková organizace Testcom založit dceru - firmu Testcom servis. Ministr poukázal, že jiné příspěvkové organizace u nás běžně zakládají firmy.
Naivně jsem také doufal, že když někoho udá propuštěný zaměstnanec, prověřují státní zastupitelé a policisté podnět desetkrát, než ho tzv. spustí.
Ale vůbec nejhorší je, že se stalo u nás běžnou praxí, že média se o "případu" dozvědí dříve než obviněný. Mlynář sám nedostal žádné vyrozumění, ale novináři a televize jsou informováni přednostně.
Jak a čemu se pak má "obviněný" bránit? Být ministrem, podám trestní oznámení. Informaci nejspíš předal médiím sám státní zástupce. Je tu snad jiná možnost? Na první pohled se dopustil mnohem vážnějšího činu než Mlynář.
Žurnalisté přežvykují "případ" na celých stranách novin, ale žádný zločin ani jeho náznak z těch rozborů zřejmý není. O to ale nejde, jde prostě a jednoduše o to, vylít na někoho kýbl špíny, a to ještě tak, aby šla hodně těžko umýt. Je snad náhoda, že se bude brzy rozhodovat o privatizaci Českého Telecomu? Kdy někdo důležitě vytáhne, že o ní nemůže spolurozhodovat obviněný ministr?
Na závěr přiznávám, že jsem bývalý novinářský kolega Vladimíra Mlynáře. Bylo by tedy jistě vhodnější, kdyby se ho stejně vehementně zastal nějaký jiný novinář. To se ale bohužel nestalo.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.