Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Chilským penzím se přestává dařit

HN.IHNED.CZ  18. 11. 2005
Slavný chilský privátní penzijní systém, který byl vzorem a předobrazem penzijních reforem v mnoha zemích světa, slaví letos již dvacátý pátý rok existence. Důchodový model, který prosadil generál Pinochet, se ale dnes potýká s vážnými problémy. Upozorňuje na to například poslední číslo britského týdeníku The Economist, který svého času chilský fondový systém představoval světu.
Ne že by snad fondový systém neposkytoval dostatečnou návratnost. Potíž je v tom, že lidé do něj nepřispívají. Systém předpokládal, že do něj bude většina pracujících přispívat po dobu nejméně čtyř pětin své pracovní kariéry. V Chile v současné době pracuje 6,3 miliónu lidí a z toho polovina z nich do fondového systému nepřispívá vůbec. Živnostníků přispívá pouze pět procent. Pro lidi, kteří do systému neposílali žádné peníze, počítá stát s minimální penzí 150 dolarů měsíčně.
Proto lze očekávat masívní nátlak na státní rozpočet, aby byla tato minimální kompenzace zvýšena. To pro Chile znamená, že na obzoru jsou jak velké deficity rozpočtu, tak vyšší daně.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.