Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Chvála nového soudu

HN.IHNED.CZ  19. 7. 2005
Když předloni v lednu zahajoval činnost Nejvyšší správní soud, skeptici trousili poznámky o další zbytečné instituci. Dnes, v létě 2005, je zjevné, že skeptici se mýlili. Tento nový soud razantně vstoupil například do sporů s finančními úřady - ve 40 % případů dal za pravdu občanům. Lze najít názornější důkaz, že správní soudnictví může být obor ryze praktický a potřebný?
V Nejvyšším správním soudu najdeme povětšinou mladší, odvážnější, sebevědomější a razantnější soudce, než bývá ve vrchních patrech zvykem. Chtějí, aby jejich mladá instituce byla vidět a slyšet. Proč ne, tato ambice je zjevně k obecnému prospěchu.
Až donedávna byl daňový poplatník, který se dostal do sporu s finančním úřadem, prakticky bezmocný. Dnes má slušnou šanci, že odhodlání bránit se proti mocnému "berňáku" může přinést úspěch. Kdo podniká nebo sám živí rodinu, ten ví, že do zapeklité situace se lze u nás dostat snadno a neúmyslně. Daňové zákony jsou džunglí, kde se občas nevyznají ani daňoví poradci. Je zřejmé, že v různých krajích se ustálila jiná interpretace daňových zákonů. Nyní je šance, že bude skrze nové judikáty sjednocena.
Boj s všemocným úřednickým a legislativním ptydepe by měl na všech frontách pokračovat. Polský ústavní soud například nedávno zrušil některé paragrafy daňových zákonů jako nesrozumitelné. Totéž bychom si dávno zasloužili i u nás. To je ovšem práce spíš pro Ústavní soud, když už to nedokážou poslanci.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.