Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Čistka tak mimoděk

HN.IHNED.CZ  15. 12. 2005  
Příslušníci a důstojníci StB, agenti téhož, komunističtí funkcionáři a milicionáři se poroučejí z podniků majetkově kontrolovaných státem. Týká se to i velkých šarží, jako jsou Petr Vobořil z firmy ČEZ nebo viceprezident ČSA Bohumil Šantrůček.
Pozdě, ale přece. Je patnáct let po pádu komunismu. Ze studií na manažerských a ekonomických školách v zahraničí už se za patnáct let navrátily stovky lidí. Proč by měl být například viceprezidentem aeroliníí, podniku, který má držet krok se světem, třeba někdo, kdo každý únor stál ve vzorném nástupu v modré uniformě s kalašnikovem na Staroměstském náměstí a hlásal věrnost dělnické třídě, Sovětskému svazu a bůhvíčemu ještě?
Na druhou stranu je smutné, že tyto lidi na vedoucích místech společnost až dodnes tolerovala. Respektive: bylo to jedno politikům, bylo to jedno novinářům. Bylo to jedno všem. Současné vymetání se tedy děje jaksi mimoděk, jakoby technickým nedopatřením, není výsledkem společenské ani politické poptávky, souvisí pouze s rušením FNM. Je navíc nepochopitelné, proč se lustrační zákon až dosud na tyto lidi nevztahoval. O prodloužení platnosti zákona byl několikrát sveden lítý boj, ale o tom, že by mohl platit na státní podniky, se nebojovalo nikdy.
Nejlepší by ale bylo, kdyby se stát všech podniků, které vlastnit nemusí, co nejrychleji zbavil. Není žádný ekonomický důvod k tomu, aby státu patřil ČEZ nebo ČSA. A my ostatní bychom nemuseli rozmazávat to, co je úplně jasné.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.