Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Co od Bushe převzít

HN.IHNED.CZ  4. 2. 2005
Americký prezident Bush překvapil. Reforma penzí se stala ústředním tématem zprávy o stavu unie. Vyjádřil odhodlání pustit se do ní stůj co stůj a zněl velmi jasně a odhodlaně.
George Bush nezvolil konfrontační, ideologickou rétoriku. Označil například současný systém důchodového zabezpečení za jednu z nejdůležitějších amerických institucí, za symbol důvěry mezi generacemi. Tím si vysloužil potlesk ve stoje i u té části kongresového publika, která mu obvykle netleská. Průběžný systém financování důchodů je totiž dítětem Rooseveltova New Dealu třicátých let minulého století a dosud pýchou americké levice.
Bush si dal pozor, aby nikým nepohrdal a vše vysvětlil. Důchodcům řekl, že se nemají čeho bát. Vyzdvihl snahu svého předchůdce Clintona zvýšit důchodový věk, nebo reformní pokusy nedávno zesnulého demokratického senátora Moynihena. Řekl, že musí být zodpovědně zváženy všechny možnosti, a zároveň označil za prioritu dobrovolné individuální účty. Slíbil Američanům, že nedopustí, aby Wall Street jejich peníze zneužil, řekl, že transformace vyjde z důsledně nadstranického úsilí.
Uvidíme, jak to dopadne v praxi. Reforma bude nákladná a Bush slibuje škrtat v rozpočtu. Jenže to se už nějakých třicet let žádnému prezidentovi nepovedlo. Evropané, jejichž demografická budoucnost se jeví ještě temněji než ta americká, by si ale měli již teď dát Bushův projev za rámeček. Naše politické strany sice sestavily tým, který reformy počítá, ale na obzoru tu není politik, který je dokáže prodat.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.