Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

ČSSD - bez lidí

HN.IHNED.CZ  18. 11. 2005

Co může vyhlídky ČSSD zhatit? Především naprostý nedostatek osobností. Celý návrat na výsluní táhne jeden jediný člověk - předseda vlády. Pak je tu ještě populární tvář Vítězslava Jandáka. To je ale skoro vše.
Lidé sice v našem systému volí strany, ale dívají se také na jména na kandidátkách. V případě ČSSD to je tristní pohled: v Praze, která chce být jednou z kulturních metropolí Evropy, se strana zmůže leda na nudného aktivistu za regulované nájmy Stanislava Křečka.
Dostatek známých osobností na postech starostů či regionálních lídrů je pro ODS výhodou. Jenže ODS tuto výhodu ke své škodě málo využívá a regionálním osobnostem se podle všeho kandidátky otevřou příliš málo.
Nelze také vyloučit, že se lidé "fenoménu buldozer" brzy překrmí. Premiér stále těží z toho, že je dosud svého druhu novinkou. Jednou to ale přestane. Spoustě lidem například docela vadí, že předseda vlády vystupuje dosti hrubě. Paroubek to ale podle všeho dělá schválně. Jako pragmatický technokrat má v sobě zabudován autopilot. Když bude třeba ubrat na hrubosti, ubere.
Účinnou volební zbraní ODS patrně zůstane varovaní před koalicí s komunisty, před jejich další legitimizací v politice. Chce sázet na to, že všichni antikomunisté se dříve nebo později postaví na její stranu, případně na stranu lidovců. Propagandě ODS ale nepřidá na úspěchu historie minulých mobilizací.
Jinak to však není varování falešné. Paroubek tvrdí, že menšinová vláda ČSSD je zatím jeho prioritou. A taková vláda nemůže získat důvěru jinak než za pomoci komunistů. Na zákoníku práce premiér už otestoval otrlost veřejnosti.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.