Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Daně podle Sobotky

HN.IHNED.CZ  14. 2. 2005

Ministr financí předložil v pátek konkrétní plány snížení daní, k nimž mu před čtrnácti dny dala zelenou programová konference ČSSD. Oba koaliční partneři stojí vpravo od ČSSD, tak proč by měli snižování daní bránit? Sjezd ČSSD asi také nenabourá politiku schválenou programovou konferencí. Nový plán sice mírně uleví i lidem se středními příjmy, ve svém jádru je však levicovější než současný stav. Snižují se daně z příjmu především pro nízkopříjmové skupiny, zatímco lidé s nejvyššími výdělky budou státu platit pořád stejně. Vzroste tak daňová progrese, což je tradiční levicová idea. Bohatší tak nejenže budou odvádět státu více, protože více vydělávají, ale budou odvádět i vyšší procento příjmů. Pomyslné nůžky se nyní více otevřou. Politické proudy v ČSSD, které se brání posunu této strany směrem do středu, respektive doprava, si tedy nemají nač stěžovat.

Snížení daní podle Sobotky je relativně citelné (pro některé skupiny až čtyři tisíce ročně) a zároveň bude tlačit ODS do poměrně nepříjemného vysvětlování lidem s nižšími příjmy, jak to zařídí, aby je rovná daň (tedy zrušení progrese) nepoškodila.

Každé snížení daní je třeba vítat. Chybou ale je, že sociální demokracie neudělala nic pro zjednodušení systému daně z příjmu, který je rok od roku nesrozumitelnější. Je-li ČSSD proti zjednodušení daní, má to co dělat pouze s neschopností, protože to není ideologické téma. Takže se zjednodušením daňového systému si musíme počkat na vládu ODS.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.