Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Daňový boj o voliče

HN.IHNED.CZ  18. 1. 2005  
Jaký je hlavní rozdíl mezi novými daňovými plány ČSSD a opoziční ODS? Jde hlavně o to, že programová proměna české sociální demokracie je dosud ve stadiu zrodu. Sobotkovy a Grossovy plány musí schválit programová konference. A v březnu ještě stranický sjezd. Teprve pak budeme moci začít brát názorovou metamorfózu ČSSD - tedy snižování daní - smrtelně vážně. Oproti tomu je koncept rovné daně již dávným evergreenem ODS, strana o ní mluví od té doby, co přešla do opozice, tedy od roku 1998. V posledních letech je pak tato dávná myšlenka pouze upřesňována.
Má smysl kritizovat ČSSD za to, že mění plány uprostřed volebního cyklu? Vadit to může jedině ODS, která má strach, že ji chce sociální demokracie připravit o voliče. Normální lidi, kteří nejsou posedlí ideologií, přece nemůže trápit, že se velká levicová politická strana pokouší vydat na cestu zdravého rozumu. A zdravým rozumem se v současném světě rozumí zájem o středové voliče a důraz na jednodušší a srozumitelnější daňový systém. Ani z hlediska ODS nemůže být na nové politice ČSSD všechno špatně. Pokud ČSSD sníží daně již od ledna 2006, bude muset takovou politiku doprovodit škrty v sociální politice. Naše smluvní závazky vůči Evropské unii totiž vládě neumožní vytváření libovolných deficitů. ČSSD tak může za ODS - coby budoucí vládnoucí stranu - odvést určitou porci špinavé práce.
V rámci boje o středového voliče bude teď pravděpodobně ODS pod větším tlakem. Bude muset bránit rovnou daň a vysvětlit, pro koho je výhodnější než současný stav. A bude muset upřesnit své plány především v oblasti nepřímých daní, kde zůstává poměrně vágní. Pravděpodobný vítěz příštích voleb patrně konečně získá seriózního programového konkurenta. A podobně jako na normálním trhu, i v politice je konkurence zdravá: zvyšuje kvalitu nabízeného zboží.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.