Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Dozírat, to je terno!

HN.IHNED.CZ  24. 1. 2005  
Již po druhé v krátké době se ukázalo, že kapitáni české ekonomiky nechápou principy řízení velkých akciových společností, anglicky řečeno corporate governance. Členové dozorčí rady Českého Telecomu si mají přijít na desítky miliónů korun. Stát ústy ministra financí začátkem ledna oznámil, že odměny pro členy dozorčí rady Českého Telecomu na mimořádné valné hromadě zruší. Počkejme si, zda se to vůbec povede. Mezitím se ukázalo, že členové dozorčí rady státem ovládané firmy ČEZ si mohou přijít na ještě větší peníze, někteří už odměny vyinkasovali.
Problém je v nastaveném systému. Základem "corporate governance" všude ve světě existuje, že tzv. neexekutivní ředitelé, u nás dozorčí radní, se nesmějí účastnit akciových bonusových programů. Pro členy dozorčí rady má být jejich práce pouze doplňkovým zdrojem příjmu. Naši státní "dozorci" si však dozíráním mohou vydělat víc než za celý rok ve svém běžném zaměstnání.
V souvislosti s odměnami pro management se u nás mluvívá o tom, že rovnostářští Češi nebudou panu Martinu Romanovi a spol. přát. Češi jistě nejsou o nic závistivější než jiné národy. Občané a daňoví poplatníci mají ale svaté právo počkat si s provoláváním hurá a sláva slovutnému vedení firmy ČEZ! Tento podnik dosud patří státu a dodává elektřinu do většiny podniků a domácností. Lidé se proto tážou, zda nejde stát firmě ČEZ příliš na ruku. Připravuje se také privatizace a ČEZ má dokonce nakupovat své vlastní akcie. A ještě teprve uvidíme, jak dlouhotrvající bude vlastně zhodnocení akcií firmy.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.