Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

ECB rozděluje ekonomy

hn.ihned.cz  2. 12. 2005
Evropská centrální banka se rozhodla chovat předvídatelně. Přesně jak analytici očekávali, zvýšila včera po pěti letech úrokové míry.

Evropská centrální banka se rozhodla chovat předvídatelně. Přesně jak analytici očekávali, zvýšila včera po pěti letech úrokové míry. Ekonomové zvučných jmen jsou rozděleni hlouběji, než je obvyklé. Je normální, že zvyšování úrokových měr odmítají a odsuzují politici, respektive ekonomové blízcí vládě. Tentokrát se ale již předem proti plánovanému restriktivnímu kroku frankfurtské banky stavěli nejen evropští ministři, ale i organizace OECD, s podporou analýzy Mezinárodního měnového fondu.

Jean-Philippe Cotis, hlavní ekonom OECD, prohlásil: "Čemu se chceme vyhnout, je zpřísnění měnové politiky ve stadiu, které se ukáže jako předčasné. Potíž je, že jsme v eurozóně měli už několikrát za sebou zaškrcené oživení." Oživení v eurozóně je zatím křehké. Letos má podle Cotise dosáhnout růst HDP 1,4 %, příští rok to možná budou 2 %. Dopad zdražení ropy na inflaci byl v eurozóně mnohem nižší, než se předpokládalo. OECD tedy navrhovala, aby Evropská centrální banka se zvýšením úroků počkala do září či října příštího roku, až oživení ve většině zemí zapustí pevnější kořeny.

V souvislosti s očekávaným zvýšením DPH v Německu se může podle mnohých ekonomů eurozóna dostat do deflační pasti, jakou zažilo Japonsko opakovaně v druhé polovině 90. let.
Tábor zastánců politiky ECB je ale minimálně stejně silný a hlasitý. Za všechny ocitujme úvodník týdeníku The Economist. Inflace v eurozóně činí 2,5 %, je tedy nad inflačním cílem banky (2 %). Úrokové míry se nepohnuly celých pět let, byly nastaveny v době, kdy největší obavou evropských ekonomik byla šířící se deflace.

Úroky jsou více než dva a půl roku negativní (tj. věřitelé dotují dlužníky). Peněžní zásoba a bankovní úvěry v eurozóně rostou o osm procent ročně. Do měření inflace se nezapočítávají ceny nemovitostí, kdyby se počítaly, byla by inflace podle Economistu daleko vyšší.
Hlavním argumentem je ale kredibilita Evropské centrální banky. Tím, že včera zvýšila sazby, vytvořila prostor pro to, aby v budoucnu byly úroky nízké a stabilní.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.