Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Ekonom místo sedláka

HN.IHNED.CZ  11. 11. 2005
Zemědělství mělo poslední léta smůlu na ministry: těžko určit, kdo z trojice Jan Fencl - Jaroslav Palas - Petr Zgarba byl nejhorší. Každý se namočil do machinací s akciemi či půdou; těch pokušení je resort zjevně plný. Zgarba se liší jen tím, že pod premiérovým tlakem složil funkci. Místo něj se správy nad zemědělskými miliardami poprvé ujme "civil", poslanec Jan Mládek, ekonom bez jakýchkoli předchozích kontaktů se zemědělstvím.
Ministerský předseda tak poněkolikáté předvedl, že je schopen "vyvozovat odpovědnost" na české poměry nezvykle rychle. Jistěže to nedělá z idealismu: jako chytrý pragmatik ví, že si to publikum žádá. Ale příčiny jsou druhotné, podstatný je očistný účinek. Paroubek tím vytváří tlak i na konkurenci: ODS už schválila, že poslanec Martin Kocourek coby člen prezídia Pozemkového fondu nebude do sněmovny znovu kandidovat. Půjde-li to tak dál, slogany ODS o boji s korupcí získají věrohodnost.
A pokud jde o nového ministra? Dávat bianco šeky je riskantní, ale v tomto případě udělejme výjimku. Mládek je dobrá volba: vzdělaný ekonom, s rozhledem a s racionálními názory. Možná se díky tomu stane v očích zemědělců nejméně oblíbeným ministrem posledních let. Pro daňové poplatníky by to bylo jedině dobře.

Autor/ři: Jan Macháček, Tomáš Němeček

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.