Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Energie: úkol pro stát

HN.IHNED.CZ  31. 8. 2005
Ceny ropy závratně rostou a ruku v ruce s tím musíme u nás v příštím roce očekávat prudký nárůst cen plynu o téměř osmnáct procent a více než desetiprocentní nárůst cen energií. Jde o globální trend. Souvisí s vysokou poptávkou po ropě v Číně a Indii, s laxní americkou měnovou politikou a s nedostatečnými investicemi do těžebních kapacit. Co s tím lze dělat v Česku?
Roste-li dramaticky cena ropy, roste i cena plynu a jiných energií, které mohou ropu nahrazovat. Zdražuje se plyn i elektřina, protože si to exportéři, výrobci a dodavatelé mohou dovolit. Jiné ceny souběžně klesají, takže celková inflace zůstane velmi nízká. Posilující koruna také cenové nárazy tlumí. Ale přece jen: učinil v minulosti stát dost pro to, aby cenové nárůsty omezil či změkčil?
Za prvé, kdyby český stát byl výrazně štíhlejší, nepotřeboval by devatenáctiprocentní DPH a mohl by sazbu snížit. Paradoxní je, že vysoké ceny energií státu prospívají, protože sytí státní pokladnu. V reakci na růst cen ropy slovenská vláda snížila spotřební daň u pohonných hmot. Ta sice byla vyšší než v Česku, o snížení daně by se však mělo aspoň debatovat.
Za druhé, zanedlouho bude liberalizován český trh elektřiny i pro domácnosti. U plynu to ještě potrvá. Papírově by měla začít fungovat konkurence. Potíž je ale v tom, že dominantní hráči jsou velmi silní a že stát jejich pozici ještě pomohl - lacino prodal Transgasu i ČEZ distributory. Technické spuštění liberalizace je jedna věc, reálná (a politická) síla velkých hráčů je věc druhá. Potřebujeme proto silné regulátory v čele s antimonopolním úřadem. Takže jsme zvědavi na výkon jeho nového šéfa Martina Peciny, bývalého člena dozorčí rady ČEZ.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.