Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Euro 2010? Rozumné

HN.IHNED.CZ  6. 9. 2005
Předseda vlády Jiří Paroubek a ministr financí Bohuslav Sobotka navštívili včera centrální banku a jak se očekávalo, oznámili nový letopočet, kdy se vzdáme koruny a začneme platit eurem. Bude to v roce 2010.
Oznámení nového data nelze jednoznačně interpretovat jako oddálení přijetí eura. Donedávna byl sice akcentován spíše rok 2009, ale Ministerstvo financí oficiálně uvádělo období 2009 až 2010. Místo oddálení lze spíše mluvit o rozumném sjednocení termínu, které posílí vypočitatelnost a kredibilitu státu. O přijetí eura se sice rozhoduje politicky, na úrovni vlády, ale pokud ministr financí a premiér demonstrují shodu s bankovními odborníky, je to docela dobrá zpráva. Takové porozumění mezi centrální bankou a vládou lze vnímat jako výraz určité inteligentní civilizovanosti.
Zatím tedy nic nenasvědčuje tomu, že bychom se měli stát obskurním korunovým ostrůvkem uprostřed moře eurozóny. V tuto chvíli se zdá pravděpodobné, že většina zemí Visegrádu přijme euro v jeden jediný termín. Polsko a Maďarsko se také hlásí k roku 2010, pouze Slovensko mluví o roce 2009. Zároveň je ale zřejmé, že nejbližší vlna rozšiřování eurozóny se odehraje bez nás. První bude přijato Estonsko, Litva a Slovinsko. Doufejme, že se to stane impulsem k reflexi "středoevropského zaostávání".
Do budoucna by bylo vhodné, aby i příští vlády potvrdily ohlášené termíny - jde o státní zájem. I do budoucna občanům nezbývá než hlídat, aby politici svou neochotu šetřit (a šetřit musíme především kvůli sobě) nezakrývali řečmi o tom, že vstup do eurozóny nesmíme uspěchat.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.