Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Filozof na stráži ropných dolarů

HN.IHNED.CZ  16. 12. 2005

Deník Wall Street Journal přinesl zajímavou story norského morálního filozofa Henrika Syseho, kterého letos v září tamější vláda pověřila "filozofováním" nad otázkou, co si počít se 190 miliardami dolarů. Tolik totiž zatím činí aktiva norského "Petrolejového fondu." Ten spravuje peníze, které Norové získávají z prodeje ropy a šetří si je na horší časy, respektive na dobu, kdy jednou tyto příjmy vyschnou.
Z Henrika Syseho si doma dělají legraci, že prý "pět z deseti jeho nejlepších kamarádů jsou mrtví Řekové." Až dosud se tento devětatřicetiletý chlapík zabýval překládáním a vykládáním Platona, nyní má novou kancelář v norské centrální bance a s platem dvakrát větším, než měl v akademické sféře, a spekuluje o tom, jak v době rostoucích cen energií, ze kterých Norsko krásně tyje, spojit morálku s bezpečnou a dostatečně ziskovou investicí.
Většina režimů, které vyvážejí ropu, jsou státy s nádechem kleptokracie, autokracie a korupce. Norsko je oproti nim zemí takřka vzorně čistou. Je státem, kde se každý rok uděluje Nobelova cena míru, je zemí, která se orientuje na lidská práva a v přepočtu na hlavu rozdává nejvíce pomoci chudým zemím.
V komisi, které pan Syse předsedá, se už například jednalo o tom, zda je správné, aby petrolejový fond investoval do tabákových firem. Nakonec bylo rozhodnuto, že to zakázáno nebude, protože třetina Norů kouří. Zato bylo zakázáno investovat do akcií zbrojních firem, jako jsou Lockheed Martin, Alliant Techsystems či General Dynamics, protože vyrábějí kazetové bomby. Norsko věří, že tyto bomby, které rozpráší tisíce malých bomb v oblasti cíle, porušují "základní humanitární principy".
I v Norsku se pochopitelně najdou kritici tohoto systému. Někteří poslanci (v Norsku nálepkováni jako populisté) navrhují, aby se z ropných peněz stavěly ve Španělsku přímořské vily pro norské důchodce. "Proč bychom se měli pořád bít v prsa a ukazovat světu, jací jsme vzorní chlapečci?" táže se například poslanec Carl Hagen.
Dvě poznámky. Co udělají norští morální filozofové až najdou na stole žádost ministra Jandáka o "velké norské peníze" na české památky? Možná by jim mohlo vadit, že spousta památek se zbytečně hroutí, protože je stát ukradl či zabavil původním majitelům.
A jakou práci by mohl náš stát zařídit našim velectěným filozofům? Místo přebytků máme dluhy, takže by pánové Petr Rezek, Zdeněk Vašíček či Ladislav Hejdánek mohli například řídit snižování státního dluhu (ekonomové ani politici se totiž, jak známo, zatím moc nepředvedli). Proč ne? První vlaštovky tu jsou. Biskup Václav Malý například nedávno vydal prohlášení ke zvyšování dluhu státu i domácností.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.