Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Francie a inovace

hn.ihned.cz  2. 9. 2005
Francouzský prezident Jacques Chirac oznámil, že jeho vláda plánuje zvýšit investice do high-tech inovací. Francie prý potřebuje posílit konkurenceschopnost.

Francouzský prezident Jacques Chirac oznámil, že jeho vláda plánuje zvýšit investice do high-tech inovací. Francie prý potřebuje posílit konkurenceschopnost. Podle prezidenta se potřebuje postavit "do čela průmyslových a výzkumných inovací". S odkazem na špatný vývoj ekonomických ukazatelů Chirac prohlásil, že "je čas vážně jednat a přejít do útoku". O inovace se bude starat vládní agentura. Už letos získá rozpočet 1,22 miliardy eur (36 miliard korun). V dalších letech to bude mnohem více.
Na návrat mezi světovou technologickou špičku ale jen peníze nestačí. Otřesné ekonomické zprávy přicházející z bývalé NDR jsou toho nejlepším důkazem. Ani bilióny eur nasypané Německem a EU do těchto dnes spolkových zemí nepřinesly mnoho pozitivního, natož cokoliv, co se blíží inovační špici. To, že se v určité zemi budou rodit špičkové technologie, si totiž nelze jen koupit. Důležitější je nastavit systém, který hlad po inovacích umožní a bude ho motivovat.
Francie může postupovat špatně, a může postupovat dobře. K ničemu ale nepovede, když budou rozhodovat státní úředníci skrze podporu národních či evropských (rozuměj ovládaných z Francie) šampiónů, zpravidla podniků s majetkovou účastí státu.
Efektivní mohou naopak být podpora výzkumu a vývoje na univerzitách, založení elitních univerzit a center, konkurujícím těm v anglosaském světě, a daňové nástroje, které podpoří investice do technologií. Zpružnění pracovního trhu a snížení a zjednodušení daní by také neškodilo. A pak je tu otevřenost zahraničním investicím, především americkým. USA - ať se to Francouzům líbí nebo ne - jsou a dlouho zůstanou světovou technologickou jedničkou. Biotechnologií počínaje a softwarem konče.
To všechno ale Chirac neměl na mysli. Svědčí o tom seznam deseti odvětví, která se francouzská vláda rozhodla bránit před vstupem zahraničního kapitálu: patří sem i biotechnologie a high-tech odvětví, jejichž produkce je využitelná ve vojenském průmyslu.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.