Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Havel a lidová fronta

HN.IHNED.CZ  24. 2. 2005  
Soudě podle reakce většiny médií si asi bývalý prezident Václav Havel dovolil příliš. V rozhovoru pro Český rozhlas se zastal Stanislava Grosse. Mezi jiným řekl toto: "Zaráží mě ta zvláštní kampaňovitost. Jakmile se někdo stane nejpopulárnějším politikem, tak je třeba ho kopnout do kotníku..." Odpověď na sebe nenechala dlouho čekat. Zklamání z Havla a Dvojí metr pravdy a lásky - praví titulky komentářů rozhořčené mediální fronty.
Vyjádření bývalého prezidenta je přitom perfektně konzistentní s jeho celoživotními postoji. Krom toho Havel neučinil politickou proklamaci, ale zúčastnil se pouze dlouho předem objednaného interview a odpovídal na otázky.
Havel se nikdy v životě nezapojoval do všelidového proudu, nikdy se neúčastnil módních kampaní a nikdy nejuchal v lidových průvodech. Naopak šel skoro vždy proti proudu, i když tím například v počínající normalizaci také "zklamával" mnohé své kolegy z hereckého prostředí. Stejně tak se bývalý prezident nikdy nepřipojoval ke štvanicím, nikdy neskákal s pomyslným davem, který si z někoho udělal kopací míč. To je věc určitého vkusu a citlivosti, kterou buď někdo má, a nebo ji prostě nemá.
Zároveň bývalý prezident dobře ví, že když jde o jiné lidi a jiné věci, tak tam - ta dnes rozhorlená - média odvahou neoplývají. A určitě si také pamatuje, kdo že to stylizoval mladého ministra vnitra (dnes snad gangstera?) na obálkách časopisu jako Phila Marlowa nebo frajera v maskáčích. A jak mohl vlastně Havel "zklamat" ta média, která si dělají konzistentně a pomalu od nepaměti kopací míč z něho samotného?
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.