Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

"Jak hodláte omluvit zisky?"

HN.IHNED.CZ  11. 11. 2005

Nejen v Česku se politikům nelíbí, když si někdo dovoluje dosahovat "příliš vysokých" zisků. V tuzemsku jsou terčem banky, které mají tu drzost dosahovat rekordních zisků (nevadí už jaksi, že v bankovnictví existuje doložitelně velice kompetitivní prostředí). Týdeník The Economist upozorňuje na to, že američtí republikáni vytáhli pro změnu do boje proti velkým ropným společnostem. Známý republikánský senátor Pete Domenici zaútočil na banky slovy: "Olejářské společnosti nám dluží odpověď na to, co dělají s těmi zisky a jak je hodlají ospravedlnit."
Tento týden si senátní výbor předvolal šéfy Exxon Mobile, Chrevronu, BP, Shellu a Totalu. Bylo to největší kongresové grilování od výslechu ředitelů tabákových firem v polovině 90. let. Kongresmani i senátoři stále více uvažují o tom, že by na zisky v řádech desítek miliard dolarů uvalili dodatečnou daň. Populismus zkrátka vládne světem.
Jenže - když nejde o monopol, kde vlastně přestat? The Economist se řečnicky ptá, zda rovněž nezdanit tučné zisky manažerů investičních fondů a bankéřů. A co příjmy populárních herců a zpěváků? Proč se nepodívat na zisky farmářů, když bylo hezké počasí? A proč nevolat k zodpovědnosti firmu Apple za to, že nedodává přehrávače Ipod na trh dost rychle?
Pohyb cen benzínu a nafty v Americe zásadně ovlivňuje volební výsledek - jako se to říkalo v Česku o zdražování piva. Ostýchavý návrh britského týdeníku, že ekonomicky správné je spíš danit spotřebu, zůstane v USA nevyslyšen.

Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.