Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Jaký pán, takový krám

HN.IHNED.CZ  5. 4. 2005  
České politické strany mají velké finanční starosti. A pro ty, co je nemají, zase platí, že jsou závislé na státních dotacích. V relativně zdravé kondici se nachází strany s disciplinovaným voličstvem: ODS a komunisté. Finanční situace ČSSD hrozí přerůst v katastrofu především proto, že se bývalý předseda Zeman kdysi rozhodl nezaplatit advokátovi, který měl pro stranu vybojovat Lidový dům. Lidovci jsou zadluženi, respektive ve ztrátě, a menší strany by jako soukromé firmy dávno zkrachovaly.
Jistě, fatální problémy s financováním politických stran a kampaní mají všude na světě. Zdá se logické žádat, aby strana jako podnik, který chce hájit určitý zájem ve společnosti, přijímala pouze dary od členů a fandů. Je poněkud schizofrenní, když někdo například žádá kapitalismus bez přívlastků, a jeho politický podnik si bere od státu plnými hrstmi. Jenže tam, kde se strany a kandidáti spoléhají výhradně či především na sponzorské dary, vítězí až na výjimky ten, kdo má nebo sežene nejvíc peněz. Politika se tak uzavírá, stává se zajatkyní peněz nebo doménou boháčů.
Náš stát evidentně nadržuje existujícímu kartelu politických stran, ale podporovat každý začínající podnik také nejde. To by pak každý hochštapler zakládal politickou stranu. Najít rovnováhu je obtížné. Každopádně platí, že také z hospodaření partají lze odtušit, jak se bude nakládat se státními financemi, až bude ta která strana vládnout.
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.