Jan Macháček

Hledání

Výsledky hledání

HN 2005

Jan Macháček, Tomáš Němeček: Zásah v IPB byl správný

HN.IHNED.CZ  16. 6. 2005
Je tomu přesně pět let, kdy černí policejní těžkooděnci se samopaly obsadili centrálu Investiční a Poštovní banky. Postup vůči tehdejší třetí největší bance dodnes dělí české politiky i komentátory na dva nesmiřitelné tábory. I s odstupem pěti let se však přikláníme k těm, kdo zákrok schvalují: definitivně tím skončila éra "bankovního socialismu".
Razantní příchod samopalníků byl kritizován jako zbytečně okázalý. Jenže z krachující banky tehdy nevybírali peníze jen klienti, ale i manažeři IPB (a převáděli je na exotické ostrovy). Zásah těžkooděnců byl demonstrativním bouchnutím do stolu, a měl hluboce praktický význam -- coby důrazná výstraha tunelářům.
Hlavní spor se vede o následný rychlý a státem garantovaný prodej majetku IPB do rukou Československé obchodní banky. Názor reprezentovaný především ODS říká: Bankovní krachy 90. let způsobila přílišná přísnost centrální banky; tunelování nebylo tak rozsáhlé; za zásahem v IPB bylo spiknutí konkurence, lidí blízkých tehdejšímu Hradu a sdružení Lípa. Opačný a podle našeho názoru rozumnější výklad předložila centrální banka a tehdejší ministr financí Pavel Mertlík. Podle nich rychlé převzetí IPB vrátilo stabilitu na bankovní trh. Krachující banka byla tak velká, že vyřazení jejích účtů z provozu na dlouhé měsíce by narušilo fungování celé ekonomiky.
Pád banky otřásl v základech i tehdejším mocenským paktem mezi ČSSD a ODS. Banka byla ztělesněním tzv. opoziční smlouvy, její šéfové měli své lidi v obou spoluvládnoucích stranách. Nejlepší zpráva po pěti letech je v tom, že tehdejší propojení bankovního a politického světa skončilo a už se (snad) neobnoví.
Veškeré dnes známé informace potvrzují, že IPB byla špatně vedená a hluboce vytunelovaná banka. Nic na tom nemění fakt, že většinu trestních oznámení policie odložila nebo nad nimi už pět let hloubá (u soudu neuspěl žádný podnět). Jenže po svobodě chodí většina známých tunelářů -- lze se tedy divit, že i šéfové IPB? Je to bohužel tak: zásah byl to jediné, co se policii povedlo.
Autor/ři: Jan Macháček, Tomáš Němeček
Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.